Biblické záhady

• USA Riddles of the Bible
USA, 2006, 5x52 min

Bibličtí archeologové a odborníci na náboženství ve spolupráci s geology, forenzními astronomy, paleoentomology, meteorology, biology, fyziky, seismology a vulkanology zkoumají planetu ve snaze dosáhnout nejprchavějšího a nejkontroverznějšího cíle v biblickém výzkumu: zjistit, zda se příběhy z Bible zakládají na skutečných událostech. (oficiálny text distribútora)

Zeck odpad!

Klasicky nekritický americký dokument o Bibli a náboženství. V USA to jistě své opodstatnění má, 80% tamních ovcovatel věří v Boha. Jaký smysl to má pro zbytek racionální planety, která Bibli zcela správně nepovažuje za historickou knihu, nýbrž za náboženskou doktrínu mixnutou s okopírovanými fantasy příběhy ze starších civilizací a náboženství, to skutečně netuším. Dokumentární série "Záhady časopisu Čtyřlístek" by byla asi stejně přínosná, a vsadím gatě, že alibističtí tvůrci tohoto dokumentu by na ní vymysleli naprosto stejné teorie. Spekulace zde střídá domněnku a jako pevný základ se zde používá něco tak nevěrohodného jako kniha dogmat, která měla (a stále má) za cíl pouze šířit náboženství mezi co nejvíce lidí. Vhodné pro fajnšmekry a křesťany, na získání relevantních informací a historických faktů můžete rovnou zapomenout. Biblické příběhy totiž s historií nemají společného absolutně nic, tudiž se dá celý dokument označit za odpad už jen z principu. Chápu ale, že Američani boj se svým racionálním mozkem nehodlají vzdát tak lacino, tak si čas od času musí natočit motivační dokument, který dá Bibli a celé té židovské sektě punc něčeho nadpozemsky skutečného, aby se tomu mohl na oko někdo "vědecky" věnovat. Řeč dokonce přijde i na to zprofanované 11. září, což s faktem, že je zde imaginární Bůh permanentně skrytě obhajován a heroizován, dokoná spiritistický orgasmus běžného Američana u kabelovky, dosyta uspokojeného ze své víry. Já bohužel v tu samou chvíli bliju na svojí hruď, za což se hluboce neomlouvám. 10% ()

dmk

Téma dokumentu je natolik zajímavé a populární, že si příliš nelámali hlavu s ostatními součástmi dokumentů. ()

char_t

Líbí se mi, že se autoři nehonili jen za senzacemi, ale dovolili si trochu vědečtější přístup. Například v dílu o Arše úmluvy rozebírají všechny možné teorie, od těch vyloženě fantasmagorických, přes striktně náboženské, až po ty naprosto vědecké. A na konec věcně shrnou možné "pravdy", analyzují následky případného nálezu Archy atd. Spokojenost! ()

KrestanFilms

Už v prvních minutách sledování se musím opravdu hodně smát. Vědci se snaží zjistit, jestli se vše v biblickém exodu mohlo stát - ale vypustili z toho Boha! To je, jakobych zkoumal proč se ve městě náhle zbořilo pár domů a záměrně při tom ignorovali fakt, že proběhlo silné zemětřesení. Takže sledujeme třeba vědce, který zkouší, co vlastně mohl vidět Mojžíš, když tvrdil, že viděl hořící keř, který neshořel atd... A co mě přesvědčilo o kvalitě a záměru dokumentu bylo závěrečné vyjádření jednoho vědce k deseti ranám na egypt: nevidím žádný důvod, pro zásah Boží, když zásah lidský vysvětluje vše, a ne-li lépe. ()