Michail Gorbačov

(TV film)
  • Rusko Michail Gorbačov
všetky plagáty

Dokumentárny film bol nakrútený pri príležitorsti 75. narodenín Michailla Gorbačova, prvého a jediného prezidenta Sovietskeho zväzu. Zmenil život takmer každého obyvateľa tejto krajiny - niektorí stratili všetko, čo mali, iní dosiahli to, o čom sa im ešte nedávno ani nesnívalo. Hoci ho súčasníci obviňovali, história mu dáva zapravdu. (oficiálny text distribútora)

Marek1991

Jedna z najkontroverznejších osobností histórie. Osoba, ktorá tak, ako Dubček u nás, chcela reformovať socializmus. Chcel dobre, ale nebol tak úplne dobrý, nechcel bojovať do krvi, ale predsa sa to niekedy stalo. Potravinová kríza, nezvládnutý boj s alkoholizmom, nezvládnutie havárie v Černobyľe, na druhej strane dobrá snaha ponechať krajiny si zvoliť vlastnú cestu, ale oproti tomu rozpad vlastnej krajiny a zachraňovanie niektorých častí na poslednú chvíľu, napríklad Azerbajdžan, či Litvu, čiže krv tiekla a nakoniec o pár rokov aj v Čečensku. Avšak nebola to len jeho chyba, pretože tí, ktorí mu mali pomôcť sa proti nemu obrátili a vytvorili chaos v krajine, na ich čele bol najmä Jeľcin. Gorbačov mi je sympatickejší, bol dosť ľudský a otvorený, dokonca ku kapitalistickým veciam ako reklama nemal zlý vzťah, ale svoju úlohu technicky nezvládol a krajina sa rozpadla a neskôr v 90. rokoch padla na dno. Nechcel by som k tomu viac písať, lebo som sa narodil v máji 1991 a tieto udalosti si nepamätám. Určite priniesol slobodu, ale lepší život nie, lebo kapitalizmus je druhá strana jednej zlej mince. Dokument bol krátky a veľa mi o jeho živote a ani jeho kariére nedal. ()