Star Driver: Kagajaki no Takuto

• Japonsko STAR DRIVER 輝きのタクト (viac)
Japonsko, (2010–2011), 10 h 25 min (Minutáž: 25 min)

Scenár:

Jódži Enokido

Saori Hajami, Džun Fukujama, Mamoru Mijano, Hóko Kuwašima, Ken'iči Suzumura, Maaja Sakamoto, Nao Tójama, Šin'ičiró Miki, Ai Maeda, Emiri Kató, Micuki Saiga (viac)

Subjektiv

Enigmatické seriály, které se tváří, že stojí pouze na očním cukroví v podobě jakýchsi soubojů a jiných atraktivních prvků, ale ve skutečnosti se také poměrně chytře a snad i převelice postmoderně zabývají záležitostmi úplně jinými, mívám, zadaří-li se, vážně moc rád. Může jít o povahu života a smrti (Casshern Sins), dospívání (Revolutionary Girl Utena, Melody of Oblivion), lidskou povahu obecněji (Bokurano) nebo třebas lidské tužby, sny a s tím spojené morální otázky (Berserk). Star Driver snad též patří do této kategorie, konkrétně povahově-dospívacího "subžánru", jenomže se nezadařilo, přičemž v sobě tenhle seriál nechal od svých předchůdců, nejspíše Uteny a Melody of Oblivion, otisknout příliš mnoho stop, které ovšem v jeho kontextu nemají tu původní sílu. Ritualizované souboje různých antagonistů s protagonistou opět představují vyvrcholení dosavadních životů a traumat těchto "záporáků" skrze nějž docházejí k jakési katarzi, smíření, odpuštění či vyrovnání. Utena i MoO však nabízejí atraktivnější svět, plný symbolů či vizuálních metafor (lze-li to tak říci) a především mnohonásobně lépe zvládnuté odhalování povah a formování osobnosti. To opět platí co do atraktivnosti, přesvědčivosti a hlavně plynulosti. Tady je to kolikrát nic, nic, nic, nic, opustila mě maminka, nic, nic, nic, nic, vytvořila jsem si iluzi, nic, nic, nic, nic, nic, umím s tím žít. Postavy povětšinou otravují vzduch, tváří se, že žijí reálné životy, ale ve skutečnosti jsou primitivně seskládány jak hrubá lego stavba z oblíbených anime prvků. Star Driver ani nemá kouzlo tajemna, jediný mystický prvek jsou obří "mechy", Cybody či Cybuddy, který navíc pramálo odráží povahu pilota. Souboje nabízejí jedinou trochu zajímavou věc: rej barev. Kradlo se kradlo, ale bohatství nevzniklo... Kradly se karetní symboly, kradl se styl setkání Monster Union, kradla se píseň předcházející boji, kradlo se oblečení "zlé" organizace (opět Monster Union z MoO), kradl se celý smysl seriálu... Seriál je mi po 16 dílech ukradený. Edit 9.12.2011: Tedy... přísně vzato se nekradlo, pouze scénář Utenina scénáristy dostal do rukou nevhodný tým, případně ten měl špatný "den". ()