Zázračné smysly

• Kanada The Science of the Senses
Kanada, 2008, 4x45 min

1 - Slyšení hudby - snad náš nejvznešenější dar . Ale proč je hudba pro nás tak důležitá a proč má tak hluboký vliv na lidské srdce? Tato epizoda nás zavede na cestu hudby přes ucho do mozku a poté přímo do srdce .Provázet nás na této cestě budou neurovědci světové třídy Daniel Levitin, Oliver Sacks , Steven Pinker, a celá řada mimořádných lidí - od ženy, jejichž mozek nemůže "slyšet" hudbu až po hluchého hudebníka, který je jedním z předních světových hráčů na bicí nástroje . 2 - Hmat je expresivní a intuitivní. Má zásadní význam pro náš rozvoj. Cestou hmatu projdeme kůží přes podkožní svět našich smyslových receptorů až do mozku a probádáme skrytý jazyk našeho nejzákladnějšího smyslu . 3 - Lidské oko se chová jako kamera, ale je to mozek, který opravdu vidí. V této epizodě se vydáme na fascinující cestu našeho vizuálního světa, od chvíle, kdy světlo vstupuje do našich očí, způsobem jakým se tyto informace se přemění na elektrické impulsy a mozek je dekóduje . 4 - Čich a chuť jsou nejvíce tajemné a nepochopené smysly.V této epizodě budeme zkoumat, jak se vůně kombinuje s chutí, někde v našem mozku a vytváří vnímání chuti.Většina lidí nesprávně předpokládá, že chuť dominuje. Ale to co nám vlastně umožňuje rozlišit jedno jídlo od jiného než základy sladké, kyselé, slané, pikantní a hořké, je aroma. (oficiálny text distribútora)