Pták, který neodletí

• Holandsko The Bird Can't Fly

Ve Fairlands se to od doby, kdy odsud Melody odešla hodně změnilo. Město už téměř zaplavil rudý písek přinášený větrem z postupující pouště. Melody by se sem patrně nikdy nevrátila, kdyby nemusela. Pohřeb vlastní dcery, třebaže odcizené, je silný důvod. Ve městě, kde zůstalo už jen pár rodin hledačů diamantů, ji však čeká překvapení. Melody je totiž, aniž by to tušila, už deset let babičkou. Dcera po sobě zanechala malého syna Rivera, který žije se svým otcem Scoopem. Scoop je pochybným muzikantem a místním pošťákem bez budoucnosti a sebemenšího zájmu o potomka. Melody se rozhodne Rivera odvést a vychovávat sama, ale vnuk nechce s nově nabytou babičkou odejít. Má totiž velký plán, jak Fairlands přivést opět k životu. Společně s dalšími dětmi vyrůstajícími víceméně na ulici se chce starat o stádo ochočených pštrosů. Věří totiž, že tito ptáci, třebaže neumějí létat, jsou těmi nejlepšími zvířaty na světě. Cesta ke vzájemnému porozumění generacemi a mnoha bariérami oddělených samotářů, postarší ženy a malého chlapce, bude trnitá. A navíc v ní stojí i Scoope, který skrývá bolavé tajemství. (oficiálny text distribútora)

Malarkey

Na tomhle filmu já nevidím vůbec nic špatného i když hodnocení tu vypadá všelijak. Nicméně za to může ten jeden odpad, který bych tý pštrosí farmě v žádným případě nedal. Je to zajímavá spolupráce neobvyklých zemí, film se odehrává na neobvyklém místě a samotný příběh se také nechá dokoukat. A to i přesto, že nic novýho nepřináší. Pštros mi tak nikdy nebyl sympatičtější, jak v tomhle filmu. A to i přesto, že ve městě máme pštrosí farmu a často na pštrosy cestou kolem čumim. ()

jhrasko

Tento film získal na festivale v Sofii cenu: "For creating a unique and magical world". Po jeho dopozeraní som líhal s radostným pocitom, aký nudný a nezaujímavý život žijem. ()