Modrý den

(TV film)

Příběh mladé ženy (J. Paulová) se odehrává na sklonku války v jednom bytě po židovské majitelce (T. Fischerová), která byla nucena odjet do koncentračního tábora. Mladá žena čeká na svého milence, vysokého německého důstojníka, který jí slíbil, že se o ni postará a odveze ji s sebou. Přichází nabídka k záchraně, ale je to jen snaha vylákat z ní šperky, které jí měla do úschovy svěřit židovská majitelka bytu. Žena nakonec pochopí celou mravní propast, i bezvýchodnost situace, ve které se ocitla… Významný český spisovatel Arnošt Lustig zpracovával ve své tvorbě své celoživotní, hluboce prožité téma – holocaust. V povídce Modrý den se tentokrát nevěnuje těm, kdo trpěli v lágrech, ale těm, kdo na zločinech proti lidskosti profitovali. Televizní adaptace z roku 1994 je dílem režisérky E. Sadkové. (Česká televize)

topi

Přes dvacet let jsem čekal, kdy se Česká televize uráčí a film po dlouhé době bude reprízovat. Konečně jsem se dočkal díky ČT3, která ho po tak dlouhé době vylovila z archívu. Pamatuju si, že na mě tenkrát inscenace působila hodně skličujícím dojmem a musím uznat, že ani po těch mnoha letech se nic nezměnilo. Drama, které se odehrává v jednom bytě na sklonku druhé světové války během asi tří dnů od vypuknutí Pražského povstání staví hlavně na atmosféře a hereckých výkonech Jany Paulové a Václava Vydry. Skvělá je i Táňa Fišerová v roli mrtvé židovky, která se zjevuje Janě Paulové, jenž jí zabrala byt, když byla deportována do transportu. Arnošt Lustig rozehrává vysoce dusné drámo o lidském údělu a neštěstí během nacistického řádění. Eva Sadková Lustigovu předlohu natočila bezvadně a s takovou tou neopakovatelnou atmosférou a šmrncem televizních her z devadesátých let, které by dnes už nikdo tak nenatočil. Miluju, když je z té tvorby cítit okamžik dané doby. Hudba Milana Svobody už jen dokresluje nezvratně tragický děj. Teď už zbývá přečíst stejnojmennou povídku pana Lustiga, která bude, věřím minimálně stejně kvalitním zážitkem. ()

Volodimir2

Tento psychologický film je spracovaný na základe knihy Arnošta Lustiga pod názvom Modrý deň (1960). Ide o druhé pokračovanie edície poviedok, ktoré doplnil o nové informácie a tak sa z ružovej edícii stala modrá a ďalšia bola zelená. Celú svoju tvorbu zasvätil holokaustu s čím mal obrovské životné skúsenosti. V roku 1941 ho v Prahe vylúčili z reálky a 13.11.1942 bol zatvorený v koncentračnom tábore Terezín. Odtiaľ ho odtransportovali do Osvienčima a neskôr do Buchenwaldu. V apríli 1945 sa mu podarilo ujsť z transportu smrti (peší presun z Buchenwaldu do Dachau). Okrem Modrého dňa (1994), mám aj ďalšie sfilmované jeho diela Colette (2013), Dita Saxová (1967), Modlitba pre Katarínu Horovitzovu (1965), Démanty noci (1964), Transport z raja (1962) a dokumenty o ňom Môj otec a jeho najobľúbenejšie koncentráky (2010) a Arnošt Lustig – deväť životov (2012). Modrý deň je ťažký psychologický príbeh z obdobia Pražského májového povstania. Mladá žena kolaborujúca z nacistami počas Protektorátu, žijúca v byte židovky odvlečenej do koncentračného tábora, čaká na svojho záchrancu, ktorý ale nechodí. Nakoniec sama zhodnotí celú situáciu ale vyriešiť ju už nemusí. ()

Amonasr

Inscenace působí jako jakési zadostiučinění, kterého se na příkladu nevyhnutelného osudu německé prostitutky a skrývajícího se německého důstojníka při Pražském povstání, dostává židovským obětem nacismu. Spravedlnost je zde nahlížena pohledem těch, kteří si nutně budou muset odpykat svou vinu, ať už si ji uvědomují či ne. Jde sice o zajímavý námět i zpracování, ale trošku z toho čiší až čítankové zjednodušení. ()

Marthos

Povídka Modrý den se zásadním způsobem vymyká nejen tématem, které v Lustigově literární tvorbě tvoří cosi jako zajímavý kontrapunkt, tak i svým televizním zpracováním. Režisérka Eva Sadková dokázala vybudovat působivý příběh o lidském svědomí a odpovědnosti za životy druhých v nebývale silném hereckém obsazení – Jana Paulová i Václav Vydra tady doslova překonávají sami sebe a rozehrávají fascinující koncert obav, strachu, nervozity, úzkosti a otázek, na které se těžko hledají ty správné odpovědi. ()

• Celý film se odehrává v domě v ulici Salvátorská 932/6 na Starém Městě v Praze. (sator)