Popel z nebe

(festivalový názov)
  • Španielsko Cenizas del cielo (viac)

První a u nás neuvedený španělský film, který se zabývá problematikou životního prostředí. Naturalistická komedie o lásce k přírodě a lidské neschopnosti zvítězit nad pokrokem. Odlehlé údolí na severu Španělska připomíná ráj. Jedné z idylických vesnic však dominuje … tepelná elektrárna. Zde na svých toulkách potkává skotský autor cestopisů Paul Ferguson (Gary Piquer) postaršího místního obyvatele Federica (Celso Bugallo). Ten strávil 30 let bojem za zavření elektrárny a je přesvědčen, že k tomu díky Kjótskému protokolu musí jednou dojít. Jeho prostřednictvím se Paul seznamuje s dalšími obyvateli vesnice: svobodnou matkou (Clara Segura) se dvěma dětmi, párem, který je přesvědčen, že za jejich neplodnost může elektrárna, horníkem v důchodu posedlým golfem a rybařením, který přináší domů všechno možné, jen ne ryby… Ferguson se chytí do pavučiny životů těchto lidí a spolu s nimi se zúčastní poslední bitvy, která vzplála… V našem příběhu nemůže zvítězit jediná pravda. Kdo tedy vlastně vyhraje? (oficiálny text distribútora)

štíple

Velmi citlivý snímek. Konfrontace tradičního života na španělském venkově s negativními důsledky industrializace. Promítání ve filmovém klubu doplněné o diskuzi s režisérem bylo pro mě silným zážitkem. Ať žijí malé velké evropské filmy. ()

Klarsta

Krásný a emotivní film, více o lidech než o ekologii. Dala bych i pět hvězd, protože film mě vážně dostal svojí křehkostí a v dnešní době tak málo užívaným způsobem zpracování, ale za ten konec musím ubrat, takže 4,5. ()