Sicílska rebelka

• Česko Sicilská rebelka (viac)

Skutočný príbeh sedemnásťročnej Rity, ktorá v sebe našla odvahu postaviť sa proti sicílskej mafii. Mladá Rita porušila nepísané zákony a rozhodla sa svedčiť proti ľuďom v rodnom sicílskom mestečku, aby tak pomstila smrť svojho otca a brata. Súdu odovzdala svoje denníky, ktoré si dlhé roky viedla, a v ktorých zachytila mnoho stôp, ktoré políciu doviedli k usvedčujúcim dôkazom. Týmto krokom si však nad sebou podpísala rozsudok smrti. (STV)

Vojcl

Silný námět, ovšem totálně zabitý skoro až televizním zpracováním. I když zde umírají lidé, nedokázal režisér navodit atmosféru, která by zvedla mé emoce. Pár světlých momentů to má, především díky představitelce ústřední role, jinak velká bída. Možná bych to chtěl ještě vidět v originálním znění, český dabing se vůbec nepovedl. ()

Mylouch

Slušný námět bez odpovídající dramatizace (snad ve všech scénách vystupuje hrdinka nebo komisař) a zajímavějšího zpracování (nijak dramatický přerod v mstitelku). 17letá Rita Atria (Mancuso) procitá z idealizovaného obrazu svého otce, když je u soudu zpochybněna jeho čest. Otázka pomsty a spravedlnosti v příběhu, bohužel téměř nahraditelném stručným obsahem V době vzniku odpovídá průměrné televizní adaptaci. Slabší 3* ()

FlyBoy

Takéto spracovanie vzdoru rebelky Rity mi pripadá skoro rovnako smutné ako vtedajšie zbesilé vyčíňanie Sicílskej mafie. Neznehodnocujem, ani nijak inak nenapádam onu odvahu, neodbytnosť či temperamentnosť mladého dievčaťa, ktoré sa aj napriek svojim nepopierateľne špinavým koreňom rozhodla (žiaľ naozaj doživotne) bojovať proti agresívnemu podsvetiu. Dokonca ma ani tak nezožiera nemastná-neslaná TV forma, ktorá síce uberá na výslednom hodnotení, ale nie je tou hlavnou achillovou pätou. Sú ňou práve neohrabaní/tápajúci herci (nemožnosť sa na nich poriadne napojiť, podporovať ich), strojené až zmätené dialógy (postavy medzi sebou komunikujú ako keby boli nútené, neuvolnené) a nepotrebne predvídateľné vyústenia jednotlivých súvislostí (určitú postupnosť príhod podľa reálu akceptujem, ale prečo byť na úkor neschopnosti pracovať hĺbkovo/singulárne/prekvapivo ochudobnený o katarznejší dopad?). Navyše si Marco Amenta Ritu Atriu uctil už oveľa dávnejšie a výstižnejšie, kde? Tu-"Diario di una siciliana ribelle". Učinil som tak aj ja a fakt túto variantu odporúčam viacej. ()

dopitak

Začátek v slaboučkém nádechu sterých časů mrtvol posazených na židli na náměstí sicilských městeček sliboval naději. Jenomže místo akce a odplaty sledujeme chaotický program na ochranu svědků, zabitých spíš než mafií příšerným dabingem hlavní ženské postavy (Eliška Nezvalová). Film začal nadějně ale bohužel vedl špatně. ()

brkerez

Silný příběh, slabé zpracování. Viděno jen v mizerně česky dabované verzi, ale u obrazovky mě udržela jen skutečnost, že se jedná o popis pravdivých událostí. Jinak toporné dialogy a mdlé herecké výkony... Takže paradoxně z filmu pro mě nejsilnější, uplně nečekaný výtrysk emocí, byl kus z dokumentu se záznamem pohřbu Rity, který následoval uplně na konci. ()

• Natáčení probíhalo převážně v italském Palermu. (Terva)