Dětem, které vyrostly v padesátých letech v Československu, vzal totalitní režim alespoň částečně jejich dětství či mládí. Zažily přerod společnosti a nesou v sobě svá osobní svědectví o minulosti. Byly označovány za děti nepřátel státu, děti kriminálníků. Potomky politických vězňů donutil tehdejší totalitní systém nejen k životu bez jednoho z rodičů či k životu u příbuzných nebo dokonce v dětských domovech (právě v období života, kdy dítě potřebuje stabilní a jisté rodinné zázemí), ale tehdejší společnost je odsoudila též k živoření na okraji bez možnosti vyššího vzdělání a k životu viníka bez viny. To jsou osudy spojující sérii šestadvacetiminutových dokumentů Děti 50. let. Snímky nejsou pouze svědectvím o životech politických vězňů či jejich rodin očima jejich dětí, jsou také snahou o pochopení i vhled do současného života hlavních protagonistů, ve kterém se stále logicky promítá i po mnoha letech jejich minulost. (Česká televize)

arcticsky

Viděl jsem asi pět dílů a naposledy jímavý příběh Markéty Čermínové a jejího otce. Tento díl mě definitivně přesvědčil o nadprůměrnosti tohoto cyklu. ()

Vodnářka

Příběhy dětí politických vězňů z 50. let ve zpracování studentů FAMU se sice liší kvalitou, přesto mají všechny velkou výpovědní hodnotu a i jejich rozdílné pojetí a různé pohledy určitě zaujmou. Obzvlášť silné bylo zpracování Josefa Tuky, v němž prolíná vzpomínání Evy Langerové se slovy dopisů jejího otce i dokument Ivy Jestřábové Švýcarský Robinson. ()

lena60

Jsem na zahradě (Věra Pavlovcová) - režie: Petr Hátle * *, Cesta za otcem (Eva Langrová) - režie: Josef Tuka * * * , Spravedlnost hledejte u pánaboha (Markéta Čermínová) - režie: Markéta Černá a Viktória Dzurenková * *, Nebojím sa hovoriť (Margita Zimanová) - režie: Viktória Dzurenková *. Čtvrtý díl z cyklu studenských dokumentů o dětech politických vězňů mě definitivně přesvědčil, že pokračovat ve sledování následujících příběhů je zbytečná ztráta času. ()