Nokas

(festivalový názov)
  • Nórsko Nokas
všetky plagáty

5. dubna roku 2004 těsně před osmou hodinou ranní vpadlo jedenáct ozbrojených mužů do Stavangeru. Cílem bylo vyloupení sčítací centrály Norsk Kontantservice – NOKAS (rozvoz peněz bankám). Podle plánu mělo přepadení trvat 8 minut a lupiči měli zmizet dříve, než policie stihne zasáhnout. Film se odehrává několik hodin před přepadením, během přepadení a až do doby, kdy lupiči opustí místo činu. Událost vidíme očima těch, kteří se jí nejvíce zúčastnili – lupičů, policie a zaměstnanců NOKASu. Film na motivy skutečných událostí byl natočen podle výpovědí očitých svědků. Natáčelo se na místech, kde přepadení proběhlo. (oficiálny text distribútora)

IQ Tiqe

Přepadení "banky" podle skutečné události. Plán, na který jsem se těšil bere brzy za své, je to spíš ukázka neschopnosti zlodějů i policie, a zbytek je jen dlouhá nezajímavá přestřelka na náměstí. To, co se děje uvnitř, tvůrci asi nepovažovali za důležité. Jako rekonstrukce ok, jako film nebrat. Postavy jsou mi ukradené, napětí se nekoná, akce chabá. Zklamání, očekávání jsem měl mnohem větší - čekal jsem právě plán, napětí, akci. # [viděno: monitor, sluchátka] # příběh ? | hudba ? | humor 0 | akce 3 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4 ()

tatanapope

Film postavený na základě pravdy o loupeži ve velké finanční instituci NOKAS. Snímek byl na jednu stranu zajímavý i dobrý, přesto měl pár tak slabých a monotónních míst, že mi utíkali myšlenky jinam a to se mi opravdu moc často u filmu nestává, jinak ale není moc co vytknout. Viděno v rámci Zahraniční výzva / Norsko ()

Madsbender

Nízkorozpočtový orgazmus a procedurálny thriller par excellence. Zabudnite na všetko, čo ste doteraz videli vo filmoch. Skutočná lúpež nie je nijaká sranda, žiadna steroidová akcia plná výbuchov, naháňačiek a desiatok mŕtvych a zranených. Predstavitelia polície ani lupičov v nej nepodávajú životné výkony. NOKAS je iný. Ukáže vám, že dokonalá príprava a naplánovanie lúpeže je len jedným z mnohých krokov na ceste k úspechu. Že nič nejde presne podľa plánu, a reakcie ostatných sa nedajú predvídať. Že do diania viac než často zasahujú náhodný pozorovatelia, okoloidúci a ľudia, ktorý s ním nemajú nič spoločné. Skjoldbjærg sa prísne drží faktov a reality, čomu ustupuje všetko ostatné. Jeho film je málovravný, nezapodieva sa detailami a drží sa limitov skutočnosti. Sledujeme lupičov, pokúšajúcich sa udržať si chladnú hlavu a rovnováhu. Políciu, ktorá sa snaží získať v situácii aký-taký prehľad. Obyčajných ľudí, ktorý netušia, čo majú robiť. A keď všetko ustane, myslia na jediné - život musí pokračovať. ()

Caminzind

Docela realistická rekonstrukce poměrně banální vloupačky, která v rozespalém Stavangeru kupodivu mnoho paniky nevyvolala, takže může pro svoji prozaičnost leckoho nudit. Nejvíce oceňuji právě snahu tvůrců udržet příběh a jeho ztvárnění co nejvíce při zemi (zvlášť co se týče počtu spotřebovaných kulek), což by v takovém Hollywoodu zvládli asi jen stěží. Naopak iritovala mne laxnost civilistů, kteří svým chováním připomínali umělou inteligenci komparsu v akčních počítačových hrách. Obdobně i hlavní postavy vykazovaly značnou chladnokrevnost, a přes svoji dokumentární roztřesenost i kamera. Nakonec se toho divák k okolnostem případu mnoho nedozví, ale alespoň si užije jedno obyčejné chladné norské ráno, kdy se na chvilku někde něco zadrhlo, ale přesto se nakonec do práce snad každý dostal včas. 72% ()

Renton

Scénář: Christopher Grøndahl .. Velká heist slabota a vyobrazený amatérismus. Skupina zlodějů zvládne tak maximálně se před loupeží obléct a dorazit na místo, pak se plně projeví jejich neschopnost, kterou nevytáhne ani efektivní vizuální styl a spousta zpomalovaček. Drama v ten moment totiž jakoby přepne do černé komedie, jenže se to tentokrát opravdu nehodí! Proti nim stojí překvapená, takřka neozbrojená a neorganizovaná policie. Že všechny chytly, lze považovat za malý zázrak. Korunu tomu nasazují bláhoví kolemjdoucí bez špetky strachu z ozbrojených mužů a výstřelů... ___ Když se pak totiž objeví někdo schopnější a odhodlanější, jako Breivik, dopadá to tragicky. Až jednou budou točit takhle "živou" rekonstrukci jeho činu, asi bude k pláči nejen jeho počínání... ()

• Scénář je založen hlavně na rozhovorech s osobami zapojenými do původní loupeže z roku 2004. Kvůli rozhovorům musel scenárista Christopher Grondahl navštívit téměř všechny větší věznice v Norsku, protože odsouzení lupiči byli rozděleni do oddělených věznic a neustále je převáželi z bezpečnostních důvodů do jiných. (Maulincio)
  • Kvůli zvýšení autenticity filmu obsadil režisér Erik Skjoldbjærg do rolí pouze nehrece, včetně Mortena Hålanda, který hraje své vlastní dvojče, policejního důstojníka Erika Hålanda. Jedinou výjimkou byl profesionální herec Frode Winther, který byl jasnou volbou pro roli lupiče "No Lifea" (Kjell Alrich Schumann), protože se mu hodně podobal. (Maulincio)
  • Film je založen na případu největší loupeže norské historie. Bylo ukradeno 57 milionů norských korun, z toho se stále 51 milionů postrádá. (Cheeker)

Severský filmový podzim 2011

Severský filmový podzim 2011

05.11.2011

Po Severské filmové zimě přináší Severský filmový klub divákům letos již druhou filmovou přehlídku: Severský filmový podzim. V pořadí již počtvrté budou mít diváci možnost shlédnout vybrané snímky… (viac)