J.R.R.T.: A Film Portrait of J.R.R. Tolkien

všetky plagáty
Veľká Británia, 1996, 120 min

J. R. R. Tolkien je všeobecně znám jako otec moderní fantasy a autor románů jako je Hobit, Pán prstenů, nebo Silmarillion. Dokumentární snímek, obohacený rozhovory nejen s Tolkienovým synem Christopherem a komentáři uznávané herečky Judi Dench, nám však umožňuje nahlédnout do autorova života a tvorby hlouběji, díky čemuž se méně zasvěcený divák či čtenář dozví, co autora vedlo ke stvoření nejen literárního eposu, ale také smyšlených civilizací a světů. V neposlední řadě rovněž ukazuje, že mnohými milovaný oxfordský profesor anglosaštiny byl také člověk, který byl mezi studenty a jeho blízkými znám jako člověk, jenž si nade vše váží přírody a prostého života na venkově. (darthmovie)

Ikewoo

Filmově jedinečný a neopakovatelný exkurz, rychlý kurz Tolkienova světa (ve smyslu myšlenek, pohledů, idejí apod.), světa člověka, který toužil po světě, kde bude co nejméně lidským výtvorem, který zatvrzele lpěl na katolicismu (ač to mnoho český fanoušků nerado slyší). Pokud jeho dílo znáte jen ze zfilmování, tak je třeba začít jinde (třeba knihy?). Ale jinak je tohle naprosto udivující záležitost. Filmařsky je to nemastné, příšerně líné a zdechlé, přehlídka nenahraditelně zajímavých a zainteresovaných mluvících hlav (část jich už nežije, právě proto je to naprosto neopakovatelné), ale nějak vzhledem k obsahuje nemohu hodnotit jinak. Škoda jen, že asi nemá jinou než anglickojazyčnou verzi. ()