Ha-Gan

• USA The Garden
Izrael, 1977, 90 min

radektejkal

Film pro milovníky zahrad - i když rozdíl mezi zahradou na Vysočině a haganem v Jeruzalémě je velký, a ještě se zvětší, když se v té izraelské objeví anděl, Pak obě získávají nové dimenze: Ta Abrahamova s andělem získá mystickou patinu (zatímco pro ostatní - méně citlivé a vnímavé - je to bordel na kolečkách), ta moje na Vysočině je pak jen rajskou zahranou po vyhnání prvotního páru. O andělovi nevíme nic, i když tušíme leccos. A z toho co vidíme, nemusíme nutně předpokládat, že to tak je. Film sám má "hladký průběh": izraelští developeři chtějí postavit na místě zahrady panelák, tři potrhlí kluci chtějí znásilnit mladou dívku, o které si myslí, že je blázen. Dívka, už bez šatů, se objeví na Abrahamově zahradě. Abraham ji považuje za anděla. Jeho syn Izák uteče od urejapné manželky na zahradu, kde se setká s dívkou/ andělem. Abraham ji chce ochránit a Izáka zabít. Vědom si biblické konotace, pozná svůj blud a od činu ustoupí - ale přece to byl anděl! Abraham prodává již s klidným svědomím zahradu a developeři stavějí panelák (již mimo film). ()