StaryMech

Krajíc života římského políra svojí prostotou, střízlivostí a snahou vyhnout se současné módě připomíná sevřenější a naléhavější díla bratrů Dardennových nebo sociálně uvědomělejší snímky Kena Loache. V závěru jsem režisérovi několikrát držel palce, aby svůj příběh něčím nepokazil - obava, která se myslím ukázala jako zbytečná. Ruční kamera, citově vypjaté okamžiky někdy na hranici kýče (sekvence pohřbu), věrohodná kresba postav.... Náš antihrdina Claudio se do konce filmu trochu poučí, že penězi se vše v životě nezměří, ale právě že, tak jak to v životě chodívá, jen trochu : skutečnost, že nakonec všem příbuzným vrací víc, než si půjčil, vidím - možná mylně ?- jako záměrnou ironii autorů. Někteří kritici "Našemu životu", zvlášť jeho druhé polovině, vyčítají žánrovou rozpolcenost a z ní vyplývající nepředpověditelnost ; mně byl tento rys naopak příjemný.   (2022:   Po letech vidím spíš lacině vypočítavou stavebnici - její nestoudný optimismus a ta písnička na pohřbu mě ale znovu ukecají.) ()

bambola

Poněkud klišoidně podané "za peníze si všechno nekoupíš" a nakonec tě spasí rodina, která je základ Itálie:). Zkratkovitě jednající hlavní hrdina, který věci jaksi nedomýšlí do konce, mi lehce lezl na nervy. ()