Když se člověk ocitne ve vězení, stane se z něj pouhé číslo, písmeno, jen další obyvatel malého zamřížovaného prostoru s podlahou potřísněnou krví. Přesně tak se cítí vězeň R v novém, jakoby paralelním světě s nekompromisními pravidly a tvrdými zákony, ve světě, kde čest není jen pouhé slovo. Je umístěn mezi ty největší drsňáky, v jejichž systému s pevnou hierarchií si musí vybojovat vlastní místo, a hlavně se naučit přežít. „V dopise od kamaráda, který si odpykával dlouhý trest, stálo: ‚Jen čekám a pokouším se nemyslet. Neptej se mne, jak se cítím, jen mi řekni, co se děje tam venku...‘, tak začal náš film,“ říkají tvůrci drsného dramatu R, které je společně se snímkem Prorok řazeno mezi nejlepší vězeňské filmy poslední doby. Mladí dánští filmaři se ve svém debutu především snažili vyhnout klišé příběhů za mřížemi a zprostředkovat divákovi autentický zážitek prostředí, kde se další bezpečnostní dveře otevřou, pouze když jiné za vámi pevně zaklaply. (MFF Karlovy Vary)

DonBraso

Parádní vězeňský drama,k tomu není moc co dodat.Uvěřitelnost suprová a drží se běžnýho světa a ne nějakýho king konga,který ví o celým vězení,je kápo a miliony rvaček,ne tohle je prohlídka do světa vězení,kde jsou jasně daná pravidla a není čas ani na jedinou chybu. ()

Dextwer

Uuuf velmi silný zážitek. Co dodat film R je prostě tvrdý film, který nenechá nikoho klidným. Další ukázka, že skandinávská filmografie se toho opravdu nebojí a umí natočit filmy bez okolků, ale hlavně realisticky. Pokud se líbilo doporučuji norský snímek "Lovci hlav". ▐ Moje hodnocení: 70% ()

Crybaby

Každý ma nejaký svoj obľúbený filmový žáner a tým mojim sú väzeňské drámy a preto som si tento film nemohol nechať újsť. Severské drámy sú už dávno pri Americkej produkcii vnímané ako to "menšie zlo" a o to viac som sa na tento film tešil avšak po jeho skončení som skončil skôr s hlavou v smútku ako s dobrým pocitom. Naťahované diálogy, fádne prostredie, nakúskovaný príbeh, prvoplánový projekt. Čakal som viac temnoty a lepšiu kameru, na toto pri dánskych filmoch nie som zvyknutý. 4/10 ()

eternity1

Opäť výborný film zo severských krajín, tešia ma čím ďalej tým viac. Behom posledného roka som videl možno zo 10 filmov zo severu a minimálne 8 z nich by som hodnotil ako veľmi dobré, čo sa dá povedať len u veľmi málo filmov zo zvyšku sveta. Tento film ma zaujal už tým, že sa odohráva vo väzenskom prostredí, čo je u mňa dosť veľký bonus, ale myslím, že pri hodnotení som sa nakoniec dokázal od tohto aspektu odosobniť a hodnotenie je akurát. ()

Emperor1

Depresivní snímek z vězení v království dánském. Mladému delikventovi se dostane celkem luxusního ubytování a sympatických spolubydel, kteří ho rychle zasvětí do chodu "nápravného zařízení". Multikulturní prostředí nabízí možnost poznání rozmanitosti a morálních zásad různých etnik a současně dává příležitost, jak zvýšit svůj sociální status a postoupit ve zdejší hierarchii ze stupně "koště, který je dobrý tak akorát na vytírání hajzlů" spoluprací, přičemž každý dobrý nápad, který zvýší efektivitu místních obchodů, je po zásluze odměněn. Zkušenost, že pokud si s vámi někdo bude chtít vytřít prdel, tak si ji pravděpodobně vytře a vy mu za to ještě poděkujete, se také počítá. Jako bonus - teda pokud jste to ještě nevěděli - zjistíte, že se nikomu nedá věřit a práskání kamarádů se příliš nevyplácí. A že při pozvání na kafe byste měli zpozornět. Ne vždy ale dostanete šanci tyto získané informace využít v praktickém životě - v první řadě jde o to, abyste pobyt vůbec přežili. ()

Ayax

Realita... Nevieme, či to je naozaj tak, ale s veľkou pravdepodobnosťou áno. Herci vynikajúci, akoby tam žili roky. Žiadna predohra, rovno do placu. 4* ()

dalver

Dnešné májové ráno nesvietilo slnko. Kráčal som domov po nočnom záťahu a premýšľal. Pozeral sa na zamračené sídlisko svojimi očami a svojou slobodnou prítomnosťou. Cítil sa sám a prázdno, ale stále slobodne. Rune toľko šťastia nemal. Tiež mu nesvietilo slnko, keď dumal nad sebou a svojim životom, no jemu do zamrežovaných okien. V surovom a silne podanom príbehu je však len jednou časťou mozaiky, ktorá pôsobivo mrzkejšie ako ponuré počasie v Horsens. ()

Valtrik27

„Skvělý film. Báječný. To vám byla síla. Neopakovatelná sonda do kruté reality věcného dánského vězeňství.“ Tak nějak si představuju, že by o tom, samozřejmě, že jinými slovy, poreferoval žák třetí třídy základní školy. U starších ten obdiv nějak nechápu. Emociálně je to natřískané jak komentář Karola Poláka ve finále ME 1976 a jestli je to něčím zajímavé, tak poznáním, že něco na způsob dánské první nápravné jsem kdysi zažíval na kurzu programování v Basicu. Taky jsem mohl courat jen na chodbu, taky tomu velel ukrutňánkovatej vedoucí, kterýho jsme viděli dvakrát za rok a jednou na mě spoluvězeň vylil kakajíčko, v kterém byl škraloup. Pánbů dej všem těm potetovanejm drsňákům dostatek síly a kuráže, kdyby je náhodou někdy zavřeli někam, kde je opravdu tvrdý režim. Třeba do dětského centra v obchodním domě Letňany. ()

Bigbany

Pro mě jednoznačně nejlepší film z vězenského prostředí.( a že jsem jich pár viděl :D ).. Pokud nemáte alespon obvod bicepsů 50cm a nejste dostatečně pokérovanej,tak to zde nebudete mít úplně jednoduchý.Náš hlavní hrdina neměl dostatek toho ani onoho,ale i přesto si dokázal vybojovat své místo na výsluní.Jak toho dosáhl? Stačilo pár prázdných krabiček z kinder vajca .) ()

Googooplexer

No blbosť, jednoduchý príbeh, aké sú v iných väzenských filmoch len okrajové. Čakal som kedy to naberie grády, pretože sa to celých 90 minút len rozbiehalo a nakoniec to úplne zastalo na najprotivnejšom zábere celého filmu. Ak chceli ukázať, že dánska basa nie je nórsky hotel, tak dobre. Ale inak nič. Nejaké porovnávanie s Prorokom je úplne bezpredmetné. ()

bonscott

vynikající film! Po shlédnutí filmu Hon, další dánská lahůdka. Čeští filmaři mohou jenom závidět, jaký pokrok seveřani udělali. ()

PATROS

Takto si predstavujem basu, hnusné ksichty, hnusná cela a bachari tiež.Keď počas pozerania dávaš k telke usb a zrazu z tej 127 obrazovky 10 cm od nej blonďákova cicina na celú obrazovku, trochu sa aj zamyslíš či títo Dáni trochu moc neslopú.Reálne zobrazenie je práve to čo tieto filmy ponúkajú. Dvaja mladíci si rozbehnú obchod cez odpadovú rúru ale sú bábkami svojich spoluväzňov, len sa snažia prežiť a ako je známe, keď to ide najlepšie vždy sa to niekde poserie.Je tu i návod ako si strčiť kinderko do prdele, čo je bežná vec vo väzenskom prostredí a ako to vlastne robia ma trápilo už pri čítaní Motýla a arabský chalanko mi ukázal ako na to.Bachari sa na počudovanie v base moc neobjavujú a ich chuť do práce je najlepšie vidieť v scéne v mešite. Len severania v alkoholickom opojení nám dokážu ukázať úplne nechutné prostredia kde sa film odohráva a tým vytvárajú kinematografický počin hodný obdivu. Film je tak dobrý že pozeráš pozeráš a keď idú zrazu záverečné titulky si povieš čo to do p... parádny film to bol ... taký Dánsky ()

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

28.01.2018

Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupí do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabídne divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela… (viac)

Dánové jdou do války

Dánové jdou do války

03.01.2014

Scenárista a režisér Tobias Lindholm se řadí mezi nejzajímavější mladé dánské tvůrce. Na režii i scénáři svého prvního celovečerního filmu se ještě podílel s kolegou Michaelem Noerem. Šlo o vězeňské… (viac)