Nihilists, The

všetky plagáty
Krátkometrážny / Dráma
USA, 1905, 9 min

Edward Dillon

Krátky film, v ktorom je zatknutá hlava rodiny. Muža následne mučia a nakoniec zomrie pri prevoze na Sibír. Jeho syn sa rozhodne pomstiť a pridá sa k anarchistickej skupine. Nasledujú tragické udalosti. (Marek1991)

Marek1991

Myslím si, že vtedajšiu zaostalosť cárskeho Ruska zas tak neprehnali, aj keď je vidieť, že zrejme o tej krajine veľa nevedeli. Príbeh ako taký zas pekný nie je, ani obraz, či herecké výkony nie sú najlepšie, no aspoň je to dráma, ktorá aspoň odpovedá priemeru svojej doby. ()

gjjm

Režie: Wallace McCutcheon, kamera F. S. Armitage. Otec rodiny je zatčen brutální carskou policií, umírá při cestě na Sibiř. Jeho syn se jej rozhodne pomstít tak, že se přidá k anarchistické bandě. Bum bum bum. Němá desetiminutovka z prostředí carského Ruska. Má velice zajímavý, byť poněkud bulvárně (ve stylu "hle, jak je Rusko zaostalé!" - proč nám to ale nevadí třeba u Forresta Gumpa?) podaný a kvalitně zpracovaný příběh. Naivně pojaté zaostalé Rusko, které autoři zjevně znali jen z ruských sociálněkritických románů, novinových zpráv a několika cestopisů (angličtí cestopisci vždy hledí na jakýkoliv aspekt zobrazované země s absolutním despektem, což je na filmu velice patrné), vytváří ucelený a co do prostředí zajímavý fikční svět, velice působivý a budící celou škálu emocí - i když někteří by právě onu nerealističnost a naivní emotivnost možná brali jako nevýhodu, nerealističnost, já ho ale pokládám za velkou výhodu, neboť podobně jako Burtonův (Richardův Francisův Burtonův) překlad Tisíce a jedné noci má i Nihilist zcela svébytné a znakově fasicnující "exotické kouzlo", které by film rozhodně neměl, kdyby byl realističtějším. I toto teatrální pojetí historie má něco do sebe. Velkou nevýhodou jsou herci, k nimž mne nenapadá jiné adjektivum než "hrozní". Vzhledem k datu vzniku mne ale nemohl nefascinovat promyšlený, propracovaný a ambiciózní příběh. Zajímavá je literární stránka mezititulků, možná je škoda, že se toto pojetí neuplatnilo více. Překvapivě výborně zvládnuté jsou také pyrotechnické efekty, které ve filmu o ruských anarchistech nemohou chybět. ||| http://www.youtube.com/watch?v=GnIqTnTl-dI ()