Poctivou prací k socialismu, takové je heslo tohoto filmu. Odehrává se mezi dělníky v továrně na výrobu letadel, kde funguje úspěšný plachtařský klub. Dělnou práci tu narušuje jedině samolibý, individualistický konstruktér - ale ten díky kolektivu pochopí své chyby a napraví se. Celé vyprávění vrcholí na mezinárodní plachtařské soutěži. Vznikla příkladná stalinistická agitka ze sportovního prostředí. (oficiálny text distribútora)

mchnk

Snímek o správných, spravedlivých, pracovitých, slušných a ve všech směrech poctivých hoších a mládencích z Aero klubu, přetéká naivitou. Hereckou i režijní. Ani zajímavý pohled na konstruktérskou práci na letadlech, či podrobnosti o létání, nic nezmohou. Šroubované dialogy a zmatená režie, i když bez přehnaného, rudého obalu, se nedá přehlédnout. ()

Snorlax

Adamíra svou první velkou roli odehrál prakticky celou v montérkách. K tomu navíc ještě neuměl své pozdější žonglérské kousky se svým podmanivým hlasem. Takže jsem přišla o jediná lákadla tohoto snímku. Čekala jsem optimistickou agitku, dostala jsem optimistický film s agitačním nádechem. Scénář není nikterak komplikovaný, ale rozvíjí příběh dvou rivalů jak v osobní, tak ve sportovní rovině celkem zdařile. Poměrně zásadní výtku bych měla k radikální změně chování Rudy, ke které došlo hodně krkolomně. To Adamírův pozdější floutek poslouchající swing v Zítra se bude tančit všude si aspoň stojí za svým. ()

sator

Klasické schéma... Budovatelé, vejtaha, emancipované krásně děvče a potrestaná pýcha...😉 Bonus je atraktivita prostředí... Ale vcelku slušně a uvěřitelné a pozitivni...🤭 ()

Gothar

Film zaujímavý hlavne pre priaznivcov bezmotorového lietania, ale ostatným veľa nedá. Ide o klasický príbeh s ponaučením a bohužiaľ jednoduchým spracovaním dialógov. Letecké scény sú však na pomery doby natočené veľmi dobre. A napriek všetkému je tam minimum propagandy. 65 % ()

spiritus

Netradiční film z prostředí větroňových letců, který ovšem nezapře dobu ve které vznikl i když komunistická agitka je zde spíše nenápadná a nikterak vtíravá. ()

GIK

Pěkný film ze zajímavého prostředí pilotů větroňů. Byla ve mě malá dušička, obával jsem se, aby to podle názvu nebyla propagandistická masáž z války. To se naštěstí nekonalo a navíc je tady na rok 1950 minimum politiky. Pár průpovídek typu: vidíte, soudruzi, i dělníci mohou létat. Istruktor Paukner hulí fajfku snad i ve větroni. Super startér větroňů. Nevěděl jsem, že něco takového existuje. Dobré výkony Fialové, Adamíry, Deyla i učňů. Myslel jsem, že jeden z učňů je Antonín Šůra, ale není nikde uveden, tak je to asi jeho dvojník. ()

maara666

Nadšenost konstruktérů z nich přímo čiší a vše je notně přehnané. Scénář také za moc nestojí - vítězství v plachťáku nad Polskem mě moc nedojalo (na rozdíl od všech zúčastněných). Jen Vlastě Fialové to tady velmi sluší, ale bohužel nemá co hrát. ()