Mrakodrapy

(TV film)
  • Francúzsko Tours d'aujourd'hui et de demain
všetky plagáty
Francúzsko, 2008, 53 min

Od doby babylonské věže vysoké stavby potvrzovaly svrchovanou církevní a politickou moc. Dnes jsou symbolem moderní doby a ekonomického úspěchu. Giganti z betonu a ze železa jsou něco mezi pomníkem a praktickým řešením. Výrazně mění tradiční vzhled našich měst. Je to skutečný fenomén. Najdete je ve všech koutech naší planety. Jedni je nadšeně obdivují, jiní naopak zavrhují. Poptávka po stavbách ve formě věže je na naší planetě vysoká! A nadále roste. Architekti ustavičně dostávají objednávky na věže, ať už z Asie, z východních zemí, dnes již také z Ruska, z jižní Ameriky... Na zemi není jediné místo, kde by si věže nežádali, Evropu nevyjímaje. Všude na světě chtějí stavět ohromné výškové budovy. Jsou dvě oblasti, ve kterých jsou věže neporazitelné. Jednak jde o jejich rentabilitu. Na jedné parcele násobíte patra, takže investoři je milují. A hlavně jsou efektní na pohled. V podstatě jde o získání maximálního prostoru. Řeknou vám: "Uvědomujete si, co nastane, když dokážeme zvětšit prostor? Jiné parametry, a také jiný rozpočet!" Architekt Ch. de Portzamparc konstatuje: "V našem světě panuje a vládne rozpočet, to je pravda. Ale nesmíme si stěžovat." (oficiálny text distribútora)

singone

Dokument celkově je zajímavý, ale některé záběry jsou během pár uběhlých let trošku zastaralé, protože zrovna tahle města rychle rostou, proto pouze 4* ()

Caesius S.

Dokument zaujme, nejedná se o pohled technický, ale architektonický. Francouzští tvůrci rozebírají různé výškové budovy a v jakém kontextu je třeba chápat, vysvětlují potřebu stavění věží jako takovou. ()