Noc nad Chile

• Chile Noch nad Chili (viac)
Chile / Sovietsky zväz, 1977, 111 min

Unikátní drama, které autentickým a syrovým způsobem zachycuje krvavé události spojené s nástupem chilského diktátora Pinocheta k moci. Píše se 11. září 1973 a armádní jednotky vedené generálem Pinochetem právě zaútočily na prezidentský palác, aby násilně převzaly moc od stávajícího prezidenta. Byla vytvořena junta, která okamžitě pozastavila platnost ústavy, rozpustila parlament, zavedla přísnou cenzuru a znemožnila veškerý odpor v zemi. Jihoamerický stát se ocitl v naprostém chaosu a bezpráví. To na vlastní kůži pocítí také mladý architekt Manuel, jehož přesvědčení nemíchat se do politiky rychle vezme za své po návštěvě kruté věznice. Sám se postaví do čela bojovníků proti diktátorskému režimu a ve své snaze vytrvá i tehdy, když začne být ohrožen přímo jeho život. (oficiálny text distribútora)

Dárius

No!Já si nemůžu pomoct,ale je to prostříhaný.Viděl jsem to jako učeň-bylo to tenkrát skoro povinné.A proto jsem si zapamatoval jednu pasáž:Na ulici stojí právě Manuel s nějakým starším profesorem,nad hlavama jim přelétávají americké stíhačky.A ten profesor říká "Američané-jejich vměšování je tak očividné že se to ani nepokouší skrývat".Tato věta ve filmu naprosto chybí.Má snad Řitka video strach,že by amerikáni vyučovali demokracii u nás?Ale tady už přeci je-nebo se pletu???? ()

Kakho-oto

Celkem bizarní film: totalitní Sovětský Svaz natočil za vlády Brežněva snímek o Pinochetově převratu v Chile. Kritika autoritativního až totalitního režimu v Chile natočená jinou totalitní zemí. První půlhodina slibná, potom mě začal film vyloženě nudit. Naprostý průměr, ale jako zajímavost doporučuji ke shlédnutí. ()

Salvator

Dílu sovětské produkce, které mělo odsoudit Pinochetův režim, občas - a to překvapivě - chybí levicový důraz. Soudruhům se moc nepovedla ani použitá hudba, jenž se k podkreslení děje vůbec nehodí. i přesto je škoda, že film byl u nás vydán ve zkrácené verzi. ()

vypravěč

Filmu nepodobná sbírka obrazů imitujících vyprávění dokumentuje počátky odboje proti Pinochetovu totalitnímu režimu. Nesouvislost a nerytmičnost, zřejmě poznamenaná dodatečnými střihy, odpovídá schizofrenii dvou režisérských pohledů, které samy nevědí, zdali se identifikují s povstalci nebo zrcadlí svou rodnou totalitu. ()