Tsuki

Filmová verze tohoto příběhu mi kdysi učarovala. Natolik, že jsem si později koupila knižní předlohu v japonštině (která mi ovšem už několik let leží v knihovničce a stále jsem se neodhodlala k přečtení... Holt vkus i míra nadšení se časem mění). Nedávno jsem znovu viděla film a poté se pro srovnání vrhla právě na tuto seriálovou verzi, která byla v roce 2006 uvedena jen několik měsíců po premiéře filmu (něco to nejspíš vypovídá o popularitě příběhu "nenáviděné Macuko"). Je zajímavé vidět, nakolik se film a seriál liší. Přestože jsem knihu nakonec nepřečetla, takže nemůžu nic s určitostí tvrdit, je zřetelné, že seriál si toho z původní knihy vzal mnohem více. Není divu - 11 dílů nabízí široký prostor pro rozvinutí celého příběhu. Bohužel, ne vždy je ten prostor využitý dobře. Byla místa (obzvlášť z počátku seriálu), kde jsem si říkala, že zkratkovitost filmu funguje mnohem lépe a že seriál je naopak zbytečně rozvleklý. Prvních několik dílů celkově nedělá moc dobrý dojem. Některé postavy působí uměle a trapně. Ztvárnění bych dokonce místy nazvala "laciným". Z kraje seriálu mi postava "starého" Jóiči Rjúa přišla k smíchu a dvojice postav (neteř+její kluk), která odhaluje osudy Macuko po její smrti, nefungovala moc dobře téměř v celém průběhu seriálu krom úplného konce. Film je oproti tomu všemu svižnější, energičtější, jde více k věci, a úplně se vyhýbá nějakému táhlému sentimentu a trapnosti. Pak ale v seriálu přišel díl, kdy je Macuko ve vězení. A najednou mi přišlo zajímavé vidět, co si Macuko v té době prožila a jak se spřátelila s Megumi. Co je ve filmu odbité jednou muzikálovou písní, je tady naopak plně rozvité a kupodivu v tomto místě to fungovalo. V průběhu sledování seriálu jsem nakonec došla k názoru, že zkrátka v něčem vyhrává kompaktní a zkrácený formát filmu a v něčem naopak rozvinutí děje v seriálu. Mám totiž pocit, že oproti filmu nakonec lépe Macuko chápu skrz seriál. Zpočátku divák vnímá jen její špatné životní volby, ale v průběhu a ke konci lze tuto postavu lépe pochopit a soucítit s ní. Což ve zkratkovité formě filmu nebylo tak úplně dotažené k dokonalosti. V seriálu to poslední díl hezky završil - nejen, že jsem na konci byla schopná vidět Macuko jako postavu, která je v jádru skutečně dobrým, laskavým a milujícím člověkem, ale hlavně nakonec dobře fungovalo propojení s její neteří, která se z jejích životních osudů poučila (ve filmu šlo o synovce, ale zdálo se mi, že tam byl příliš malý prostor, aby vyniklo, že se z života Macuko skutečně poučil). Jsem proto na vážkách. Film v jakémsi celistvém dojmu vyhrává, to je jednoznačné. Seriál má hodně slabých a rozvleklých míst, ale naopak ve výsledku mnohem lépe divákovi předává důvody a motivace postav a skrze rozvinutější děj přináší lepší pochopení, jakým životním "bojem" si postavy prošly. Obzvlášť tedy vyhrává díl ve vězení a poslední díl. Výsledný dojem je tedy na pomezí 3 a 4 hvězd, nakonec se přikláním o kousíček nahoru, právě z důvodů popsaných výše. Film je sice svou kvalitou mnohem konzistentnější (a také zajímavější svou muzikálovou formou), ale seriálu nelze upřít některé přednosti. ~(3,5)~ () (menej) (viac)