Efko: O živote po živote

Dokumentárny / Krátkometrážny
Slovensko, 2008, 26 min

Réžia:

Jana Pirohová

Dokument je súčasťou otvoreného cyklu reflektujúceho vnímanie spracovaných fenoménov /život, smrť, bohatstvo, chudoba, manipulácia/ z pohľadu myslenia a postojov slovenskej spoločnosti na začiatku 21.storočia. Cyklus si kladie za úlohu zmapovať dané fenomény naprieč sociálnym i spoločenským spektrom spoločnosti. Chce vyprovokovať diváka k zamysleniu sa nad vlastnými životnými hodnotami. Základným kameňom je mozaika autentických príbehov odzrkadľujúcich rôznorodosť postojov k jednotlivým fenoménom. Doplnená o názory a skúsenosti zainteresovaných. O živote po živote. Čo sa stane v okamihu keď zomrieme? Čo je to smrť? Existuje život za hranicou smrti? Ako sa máme stavať k smrti? Odkiaľ vieme o smrti a ako? Premietne sa nám v poslednej sekunde upútavka na film nášho prežitého života, alebo len tak ľahučko vystúpi duša z tela a zanechá na zemi obal, ktorý sa toľko rokov pozeral na nás zo zrkadla? Neradi sa pozeráme na utrpenie iných, uvedomujeme si tým vlastnú bezmocnosť. Kedysi žili ľudia viac so smrťou, blízki im umierali doma v náručí a smrť bola prirodzenou súčasťou života. Dnešná lekárska veda oslobodila ľudí od spoluúčasti na chorobe a umieraní, a tak sa náš pohľad na smrť zmenil. Čo znamená smrť po stránke fyzickej, duchovnej a náboženskej a ako k nej pristupovať sa dozvieme od protagonistov, ktorí majú so smrťou svoje skúsenosti. (oficiálny text distribútora)

Karush

V krátkosti by som tento film zhodnotila asi tak, že ešte aj oficiálny text distribútora bol napínavejší ako samotný dokument. Celé spracovanie mi prišlo bezduché a človek sa nedozvedel vôbec nič nové, zbytočne natočený dokument. ()