Dnes večer hrám ja

všetky plagáty
Dráma / Komédia / Poviedkový
Československo, 1988, 12x60 min

Predloha:

Isaak Babeľ (poviedka), Géza Csáth (poviedka), Guy de Maupassant (poviedka) (viac)

Maroš Kramár, Emil Horváth ml., Emília Vášáryová, Barbora Bobuľová, Andrej Mojžiš, Vladimír Jedľovský, Gabriela Dzuríková, Marián Labuda st., Emil Horváth st., Katarína Hrobárová-Vrzalová (viac)

V cykle "Dnes večer hrám ja" sa predstavili slovenskí herci v poviedkach slovenských i svetových klasikov.
1.- Maroš Kramár -Štedrý večer (J.G.Tajovský), Na Ondreja (B.S.Timrava) a Drevený chlieb (M.Urban).
2.- Emil Horváth ml. -Ako som bol hercom (A.I. Kuprin), Neviditeľná zbierka (S.Zweig) a Plášť (N.V.Gogoľ)
3.- Emília Vašáryová - Byzantská omeleta (H.H.Munro-Saki) a Zboristka (A.P. Čechov).
4.-Marián Labuda -Tóno, Rodina podsudcu Petrovicsa, Cez škáru.
5.-Eva Krížiková -Strašidlo (O´Henry), Herečka (A. Tolstoj).
6.-Karol Machata - Smrť starého mládenca, Príhoda, Tesný frak. (oficiálny text distribútora)

jezurka42

Veď vy mi rozumiete, však? Vy ste pán doktor. Musím se nad tímto cyklem pozastavit alespoň na krátkou chvilku, neboť i sebevíc dlouhá životní etapa by nedokázala obsáhnout slovy ani činy to, co všechno ve svém lidském i hereckém (s)vědomí skrývá ta velká dáma slovenského umění, divadelního i filmového, paní Emília Vášáryová. Každá povídka je naprosto rozdílná, svým tématem, stylem vyprávění, svou silou příběhu a jednotlivých postav. Však každá ta žena má v sobě kus jakési mateřské křehkosti, se kterou pečuje, zrazuje a miluje. Kde se v nich vzala, jak v nich dokázala přetrvat a vykvést v poupě pestrobarevné, trvalé a nekonečné ve své tajuplnosti, to snad ví jen ta, která ho v opatrnosti zalévala. (Hodnoceny a komentovány pouze povídky s Emíliou Vášáryovou)  ()

Autogram

Magda Vášaryová: *** Dve poviedky o láske a nevere a jedna sci-fi. Najlepšia je prvá s večným zvodcom Luknárom, ďalšie dve som vlastne iba pretrpel. (15.2.2023) –––– Eva Krížiková: ** Podľa očakávania, všetkym tri poviedky trochu slabšie. Najzaujímavejšie sú asi len prechody medzi nimi s komentárom Krížikovej. (18.7.2023) ()

raduna01

Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Martinom Hubom. Francis Scott Fitzgerald: „Ako si Grétička trochu zdriemla“, Anton Pavlovič Čechov: „Čudný človek“, John Cheever: „Lupič zo Shady Hillu“ (1988).  --- Dnes večer hrám ja : Štyri poviedky s Magdou Vášáryovou. Anatole France: „Správne pochopené ponaučenie“, Anton Pavlovič Čechov: „Polinka“, Isaac Asimov: „Luhár“, István Örkény: „Nie je nič nové“ (1988).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Milanom Lasicom. Isaak Babeľ: „Elija Isaakovič a Margarita Prokofievna“, Mark Twain: „Pani McWilliamsová a blesky“, James Thurber: „Pán Preble sa zbavuje manželky“ (1990).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Evou Krížikovou. Alexej Nikolajevič Tolstoj: „Strašidlo“, O. Henry: „Herečka“, Roald Dahl: „Môj poklad nežný“ (1990).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Júliusom Satinským. Guy de Maupassant: „Človek, ktorého vyznamenali“, Nikolaj Semjonovič Leskov: „Krádež“, James Thurber: „Vlastný život pána Bidwella“ (1990).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky so Zdenou Studenkovou. Michail Michajlovič Zoščenko: „Aristokratka“, Arthur Schnitzler: „Deň slávy“, Giovanni Boccaccio: „Pán Ricciardo a pani Catella“ (1991).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Karolom Machatom. Arthur Schnitzler: „Smrť starého mládenca“, Leonid Nikolajevič Andrejev: „Príhoda“, Luigi Pirandello: „Tesný frak“ (1993).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Božidarou Turzonovovou. Ivan Alexejevič Bunin: „Láskavá účasť“, Guy de Maupassant: „U Tellierovcov“, John Updike: „Práve volal tvoj milenec“ (1993). --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Mariánom Labudom. Isaak Babeľ: „Cez škáru“, Géza Csáth: „Rodina podsudcu Petrovitsa“, Guy de Maupassant: „Antoine“ (1994).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Emíliou Vášáryovou. Anton Pavlovič Čechov: „Zboristka“, Ana María Matuteová: „Šťastie“, Hector Hugh Munro (al. Saki): „Byzantská omeleta“ (1994).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Jozefom Dóczym. Stephen Leacock: „Halucinácia pána Wlezleyho“, István Örkény: „Vojenská nemocnica“, Henri Michaux: „Plume v reštaurácii“ (1994).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky so Zdenou Gruberovou. Hector Hugh Munro (al. Saki): „Sedem konvičiek“, Luigi Pirandello: „Signora Frola a jej zať Signor Ponza“, Guy de Maupassant: „Náhradník“ (1995).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Emilom Horváthom. Alexander Ivanovič Kuprin: „Ako som bol hercom“, Stefan Zweig: „Neviditeľná zbierka“, Nikolaj Vasilievič Gogoľ: „Plášť“ (1995).  --- Dnes večer hrám ja : Tri poviedky s Marošom Kramárom. Jozef Gregor Tajovský: „Štedrý večer“, Božena Slančíková-Timrava: „Na Ondreja“, Milo Urban: „Drevený chlieb“ (1995.  zdroj: wikipedie. Některé povídky jsou tu i samostatně. Nebylo by na škodu, kdyby si dal někdo práci a trochu to tu zkompletoval. ()

jan72

Doplním.  1988 (prvá relácia) Martin Huba r-Vajdička pov - Ako si Grétička trochu zdriemla (Fitzgerald), Čudný človek (Čechov), Lupič zo Shady Hillu (Cheever), 1988 Magda Vašáryová, r-Lihosit, pov - Správne pochopené ponaučenie (France), Polinka (Čechov), Luhár (Asimov), Nie je nič nové - komentár (Orkényi) ### 1990 Lasica, r-Vajdička, pov - Elija Isaakovič a Margarita Prokofievna (Babeľ), Pani McWilliamsová a blesky (Twain), Pán Preble sa zbavuje manželky (Thurber) ### 1990 Krížiková, r-Opálený, pov - Strašidlo (O´Henry), Herečka (Tolstoj), Môj poklad nežný (Dahl) ### 1990 Satinský, r-Vajdička, pov - Človek, ktorého vyznamenali (Maupassant), Krádež (Leskov), Vlastný život pána Bidwella (Thurber) ### 1991 Studenková, r-Vajdička, pov - Aristokratka (Zoščenko), Deň slávy (Schnitzler), Pán Ricciardo a pani Catella (Boccacio) ### 1993 Turzonovová, r-Lasica, pov - Láskavá účasť (Bunin), U Tellierovcov (Maupassant), Práve volal tvoj milenec (Updike) ### 1993 Machata, r-Vajdička ### 1994 Emília Vášáryová, r-Vajdička pov - Zboristka (Čechov), Šťastie (Matuteová), Byzantská omeleta (Saki) ### 1994 Labuda, r-Vajdička, pov - Cez škáru (Babeľ), Rodina podsudcu Petrovitsa (Csáth), Antoine (Maupassant) ### 1994 Dóczy, r-Vajdička ### 1995 Kramár, r-Vajdička ### 1995 Horváth, r-Vajdička ### 1995 Grúberová, r-Vajdička ()