Ztracené lodě

• Nemecko Lost Ships
Nemecko / Kanada / Veľká Británia, 1998, 4x52 min

Réžia:

Matthew Wortman

V prvním dílu dokumentu o pátrání po ztracených lodích se podíváme do Středozemního moře u tuniského pobřeží. Před dvěma tisíciletími tam ztroskotala římská galéra, která vezla náklad uměleckých předmětu naloupených Římany v Aténách. Už před více než půl stoletím se do těchto míst potápěl i legendární Jacques-Yves Cousteau, pátrající po podmořských archeologických pokladech. Ve filmu uvidíme, jak se dařilo nejnovější výpravě.

Druhá část dokumentu o pátrání po lodích, dávno zmizelých na dně oceánů, vede do Jihočínského moře, kde před časem vietnamští rybáři našli vrak starobylé čínské džunky, plné drahocenných předmětů. Vědce a potápěče, kteří teď vrak zkoumají, nadchlo však i samotné plavidlo, které bylo postaveno podle dávných čínských džunek, jež před 700 lety popsal Marco Polo. Tyto džunky patřily k nejdokonalejším plachetnicím své doby a posloužily jako vzor i stavitelům lodí o stovky let později.

Třetí díl německého dokumentu o ztracených lodích nás zavede do zálivu Maldonado v ústí Rio de la Plata v Uruguayi. Tomuto místu se zlověstně přezdívá pohřebiště lodí. Svou pouť jich tu zakončilo okolo tisíce. Jedna z nich zvlášť přitahuje pozornost podmořských archeologů. Ve své době představovala vrchol námořní vojenské techniky. Tento nejznámější ze všech místních vraků nese jméno Agamemnon. Je spojeno se jménem neméně slavného britského admirála H. Nelsona a s legendární bitvou u Trafalgaru, kde byla součástí britské vítězné flotily. Nakonec byla potopena v ústí řeky La Plata a dnes je předmětem pátrání potápěčů.

Závěrečná část německého dokumentu o pátrání po slavných vracích nás zavede do ústí jihoamerické řeky La Plata, kde se na úsvitu druhé světové války odehrála poslední klasická námořní bitva v dějinách. Britské křižníky Exeter, Ajax a Achilles se tu střetly s chloubou hitlerovského válečného loďstva, tak zvaným kapesním křižníkem Admiral Graf Spee. Tato loď měla být nožem, jenž odřízne Anglii od spojenců. Lovec se však sám stal lovnou zvěří... Dnes je předmětem pátrání potápěčů a vědců. (oficiálny text distribútora)