Dial H-I-S-T-O-R-Y

Dial H-I-S-T-O-R-Y je uznávaný dokumentární snímek, který tajuplně předznamenává události 11.září. Setkáváme se s romantickými únosci letadel, kteří bojovali své vlastní revoluce a získali prostor ve vysílání na palubách osobních letadel v šedesátých a sedmdesátých letech. S nástupem let devadesátých jako by však takové osobnosti přestaly existovat, na televizních obrazovkách je nahradily příběhy anonymních bomb v kufřících. Režisér Johan Grimonprez zkoumá politické pozadí této proměny a zároveň odhaluje naši spoluvinu na touze po totální katastrofě. Pohrává si s citáty Dona DeLilla z románu Mao II: „Co terorista získá, spisovatel ztratí“ a „domov je nápad, který se neosvědčil“ a ve svém snímku nechá prolínat archivní záběry únosů se surreálními či banálními tématy, jako je fast food, statistiky o chovu domácích zvířat, disko či bizarní home videa. Autorem vynikajícího soundtracku je David Shea. Snímek představuje volný pád historií, který nejlépe vystihují slova uneseného zástupce společnosti Pepsi: „Je to jako zmítat se na škále mnoha emocí sahajících od překvapení a šoku přes strach až po radost a smích - a pak se znovu vrací strach.“ (Doc Alliance Films)