Všechno je sračka

Tomáš Weinreb

Kamera:

Tomáš Weinreb

Tomáš Weinreb (rozprávač)

Miroslav David žil s Olgou Hepnarovou půl roku před jejím (zlo)činem. Olga Hepnarová byla drobná mladá dívka, která v roce 1973 úmyslně najela nákladním vozem do davu lidí. Osm z nich zabila. Čin vysvětlila jako akt pomsty za celoživotní příkoří, které byla nucena od společnosti nelidsky snášet. Film ukazuje Miroslava Davida jako neustále nespokojeného, nadávajícího, ale i přemýšlejícího „nekropábitele“. Portrét Davida jako osamělého schizoidního protějšku Olgy Hepnarové, který neztratil přes všechno utrpení humor. (oficiálny text distribútora)

Vitex

Film, který ve mě ze všech děl na Famufestu 09 zarezovoval asi nejvíce. Úsporný střih důsledně potlačuje jakékoli možné směřování k citovému vydírání. M. David (a jeho světonázor) sám naplňuje celý prostor, vystačí si sám. Nějaký "všem viditelný tvůrčí vklad", jesli se to tak dá říct, by byl zbytečný a jen by odváděl pozornost mimo téma, Rosomáku. V rámci své funkce skvělá kamera. Vyvážené dílo. Jen by mohlo být (pro mě) (klidně) delší.. ()

fmash

„Pánbůh si vás najde!“ Je to vlastně sračka, ale na druhou stranu... Rozjařené plkání a spontánní výkřiky životem zkrušeného zahořklého dědka, jež jsou náplní celého snímku, ničím moc nepřekvapí. Troufám si říct, že takhle uvažuje většina lidí, jenže zase většina z nás používá autocenzurní mechanismy — ne kvůli sprostým výrazům, na ty se sere, ale kvůli zjevným drobným demagogiím, nepředloženostem, unáhlenostem atd., jež nevyhnutelně při takovéto nenacvičené a spontánní tirádě musí vyplout na hladinu v míse, kde se pak převalují a otáčejí. Na to člověk ani nemusí být takový podivín. Autorovi snímku bych ani tak nevyčetl nedostatek vlastního uměleckého přínosu, jako spíš právě absenci externího cenzurního aparátu, s jehož pomocí mohl odfiltrovat (nejlépe ovšem autorizovaně) nejhorší „argumentační“ lapsy, jež by možná hlavní protagonista dokumentu sám s odstupem raději vynechal, aby tak pozornost zůstala více upřená na tu část názorů, jež nejenže mají hlavu a patu, ale normálně se s nimi ve sdělovacích prostředcích nesetkáváme. Je tu ovšem riziko, že bez toho klaunského, bláznovského či chcete-li ospravedlňujícího obalu by se celé sdělení dostalo do jiné, ještě méně přijatelné roviny. Závěr: poněkud příliš syrové, ale víc takových upřímných nenakašírovaných sond do uvažování lidí by nám obecně jen prospělo. ()

blackrain

Dokument o ničem. Neříkám, že Miroslav David není zajímavá figurka, ale jeho politické a životní "pravdy" mě absolutně nezajímaly. Přistupovala jsem k dokumentu s tím, že by pan David mohl světu sdělit něco o Olze Hepnarové, že se konečně dozvím něco, co si nepřečtu na internetových stránkách, kterých je internet plný. Ale dočkala jsem se pouze výplodů jednoho chorého mozku. Vlastně, když to shrnu, tak je tady jeden plešatý dědek, které mluví úplně o všem možném a nemožném. Takhle si dokument rozhodně nepředstavuji a tohle bohužel nemá pro mě žádnou hodnotu, natož aby ta hodnota byla vypovídající. To už by bylo opravdu lepší posadit se s kamerou do hospody mezi tamní štamgasty. Tam by se člověk dozvěděl věcí, možná, že i mnohem lepší. ()

honzzaq

Film o rozumbradovi, co sežral šalamounovo hovno a teď tvrdí, že všechno je sračka. Ovšem kdyby můj nejvýraznější zápis do historie lidstava byl fakt, že jsem chodil s ženskou, která úmyslně přejela náklaďákem pár lidí, možná bych to viděl podobně. Chybí mi tam podrobnější zachycení vývoje k nasrané mudrující postavičce, protože z filmu mi vůbec není jasné, jestli je (z mého hlediska) nasraná právem, a nebo je to jenom (místy vtipný) kverulant. ()

eaten

Pocuvat toho pana bolo naozaj zaujimave , tie jeho prirovnania a co by s kym spravil a co si o com mysli ma viac krat rozosmiali. Vzdy som mal rad taketo rozpravania niekoho scitaneho. Viem, ze to nie je ziadne umelecke dielo ale tych 23 minut mi ubehlo ovela rychlejsie ako pri niektorych filmoch. Pacilo sa mi to jeho porovnanie ludi a slepcov. A scenu s kufrikom som nepochopil :-D. ()