Elfriede Jelinek. News from Home 18.8.88

Rakúsko, 1988, 30 min

Réžia:

Valie Export

Bluntman

LFŠ 2009 ELFRIEDE JELINEK. NEWS FROM HOME 18.8.88 je pohledem feministické filmařky VALIE EXPORT na známou feministickou spisovatelku Elfriede Jelinekovou, jak 18. 8. 1988 sleduje televizní zprávy z domova a ze zahraničí, přičemž se k některým z nich (výjimečně!) vyjádří. Půlhodinový dokument, jehož výchozí koncept je nápaditý a délka 30 minut tak akorát dlouhá, aby se koncept nestihnul okoukat a film nezačal nudit, podněcuje k přemýšlení. Jaký je rozdíl mezi skutečností a skutečností prezentovanou médii, jak se liší medializovaný "rakouský hlas feminismu" Jelineková v soukromí domova a při oficiálních rozhovorech pro média? Feministické stanovisko a ironická podvratnos dokumentu přitom spočívá v tom, že je Jelineková přisouzena "mužská role" - člověka sedícího u televize a komentujícího dění v ní. 7/10 ()

Cimr odpad!

Příšerný dokument, který o Elfriede Jelinekové vůbec nic nevypovídá. Byl jsem zvědavý, co to je asi za ženu, co napsala Pianistku, ale dočkal jsem se jen jakési podivné kreatury sedící v křesle a komentující věci, co jdou v televizi, stejně trapně jako komentují politickou situaci dědci v hospodách. Ať se na mě feministky nezlobí, ale za rádobyvtipné komentáře typu: ,,No to by mě zajímalo, kde byla v té době policie!" nebo ,,Ó, jak překvapivé!", bych Jelinekové tak akorát nafackoval. Ubohé, zbytečné, totálně nezajímavé. ()