Šlépěje napříč srdcí našich

Rudolf Tesáček

Scenár:

Rudolf Tesáček

Jakub Deml (a.z.)

Život a dílo Jakuba Demla.
„Dílo Demlovo ční z české literatury jako neohrabaný, mohutný balvan plný hran, balvan s nesčetným vrstvením a průlinami", napsal oddaný Demlův vykladač Bedřich Fučík. A tento balvan ční na křižovatce minulosti a přítomnosti české literatury až dodnes.
Jakub Deml se narodil 20. srpna 1878 v Tasově, v chudé rodině venkovského kupce. V roce 1895 se studentu třebíčského gymnázia dostanou do ruky Tajemné dálky Otokara Březiny, sešity Moderní revue a Rozhledů. Osobní kontakt s Březinou ovlivní rozhodným způsobem jeho touhu stát se básníkem, ale posílí ho i v přijetí rodinné volby: Deml se chce stát knězem. Ve stojatých vodách tehdejšího klerikalismu působí jako anarchista a způsobí si tím řadu problémů, stejně jako svými kontroverzními vzpomínkami na Otokaru Březinu.
Pořad byl z větší části natáčen v místě básníkovi nejbližším a nejdražším, rodném Tasově, kde prožil větší část svého života a kde také zemřel (14. 2. 1961). (Česká televize)

topi

Podle námětu Jakuba Demla, který byl spisovatel a farář, vznikl film Zapomenuté světlo, který obsahuje některé z mála věcí Demlovi knihy z roku 1934. Otázky života a smrti ve spojení s Bohem mě moc nezaujaly, dále se v tomto dokumentu probírá, co je vlastně pravda... ()