Vzpomínky na vesnici

(neoficiálny názov)
  • Vietnam Thuong nho dong que (viac)
všetky plagáty
Vietnam / Japonsko, 1995, 116 min

tompaulman

Perlička vietnamské kinematografie. Hlavní hrdina, sedmnáctiletý Nham, žije v zapadlé farmářské vesničce a plní roli hlavy rodiny. Jeho starší bratr rodinu opustil a otec padl ve válce. Nham žije se svou matkou a švagrovou, která si na něj kvůli absenci manžela začíná dělat zálusk. Nhamova pozornost ale směřuje ke Quyen, mladé ženě, která po letech přijela na návštěvu do rodné vesnice. Na pozadí příběhu o platonickém milostném trojúhelníku poznáváme očima dospívajícího kluka život na vietnamském venkově, o kterém nepochybuju, že je tu vyobrazen autenticky. Vidíme tu různé tradice a zvyky, například typické vodní loutkové divadlo, festival uctívání předků… a samozřejmě i stinné stránky vesnického života (pomluvy, chudoba, vyčerpávající práce...). Co mi na filmu ale bylo nejvíc sympatické jsou všechny hlavní postavy, které jsou velmi uvěřitelně zahrané, a s nimiž jsem neměl problém se rychle sžít. Až jsem z toho dostal chuť se do takové vesnice podívat, ačkoliv život v ní není ve filmu vykreslen zrovna idylicky. Tenhle film si zaslouží větší pozornost a je škoda, že i ve své zemi zůstává ve stínu béčkových akčňáků a romanťáků. ()

rivah

Milý a lidský film, trochu zatížený sentimentalitou (zejména hudba!) a didaktičností (řeči o vztahu měst vůči vesnici aj.). Mezi přirozeně hrajícími vesničany nepatřičně vyčnívá předvádějící se a nalíčená děva z města s načechranou hřívou. Nepochopitelně (nejen zde) nadhodnocený snímek, který zdaleka nedosahuje kvalit Vůně zelené papáje nebo Neak sre (Lidé z rýžového pole - Kambodža), které byly shodou okolností natočeny ve stejné době.(70%) ()