Konfucius

(festivalový názov)
  • Česko Confucius (festivalový názov) (viac)

Epický příběh z 6. století př. n. l. nám vypráví příběh slavného státníka, sociálního politika a především nejvýznamnějšího filozofa čínské historie Konfucia. Čínští autoři s Yun-Fat Chowem v hlavní roli se nám pokusí poodhalit dobu z časů Konfucia, období přerodu čínské společnosti, doby největších reforem. Ne vždy se dařilo uspět tam, kde chyběla vůle něco změnit. Přesto Konfuciovy filozofické úvahy dokázaly změnit podobu Číny i celého světa. Po staletí formovaly náboženství a úspěšně zasahovaly do vývoje lidského chování ve východní Asii. (tlkounev)

_-0-_ odpad!

Natočit o nejvýznamější postavě čínských dějin takovouto sračku. to je vskutku trestuhodné. Herecké výkony jsou hodné bolševického filmu padesátých let. Význam Confuciova humanistického náhledu na svět, jeho přístupu ke vdělání bez ohledu na původ, jeho shrnutí a zaznamenání myšlenek předchůdců zredukované na nedomrlé zmínky a jako vrchol všeho odbytí jeho nejslavnější knihy (Lun Yu) několika nablblými větami na konci, to je zločin nejen na jedné z nejvýznamějších postav světových dějin, ale i na čínské kultuře. Vřele nedoporučuji. ()

PetrC.

Film 《Konfucius》film je zdařilý minimálně po té stránce, že nějak takto na Konfucia pohlížely početné generace Číňanů a především čínských vzdělanců. A Konfucius, to jsou především jeho "kultovní" hlášky a osudy. Pojetí jsem si nějak takto představoval. Zasmál jsem se a celkově spokojenost. Je trochu škoda, že adaptace není úplně plynulá, ale dá se vcelku skousnout. Technické prvky nadprůměrné, vadila mi jen neinvenční a stále se cyklící hudba. ——— Docela jsem špatná hodnocení a komentáře na ČSFD očekával a rozumím jim. Film 《Konfucius》především podle všeho nebyl zamýšlen pro západní publikum, a tak mu nepředhodil obyčejné výpravné bitvy, na které je zvyklé, ale materiál, do nějž západní divák nemá ani základní vhled (vůbec nezná kontext), a tak nemá šanci jej nijak ocenit. 76 % ——— Ke komentáři _-0-_: Nechápu, co přesně jste očekával. Pokud jde o Hovory (論語), pak o nich ve filmu nepadne ani zmínka, protože je Konfucius samozřejmě nenapsal. A kdyby měly být zfilmovány, byl by to patrně velice komorní snímek. ()

joseee

Tvorcovia sa zrejme nevedeli rozhodnúť, či natočia veľkofilm, alebo komorný príbeh, výsledok by som nazval veľkolepo natočenou inscenáciou. Akčné bitky s veľkými armádami v príbehu pôsobia samoúčelne, rovnako aj s veľkou nadsádzkou povedané - 10 minút vystúpenia Zhou Xun s erotickým podtónom. Číňania sa opäť raz nevyhli stereotypom a klišé komerčných filmov z poslednej dekády, neboli schopní vložiť do príbehu nič originálne a teda 2 hodiny zachraňuje reputáciu hádam iba výkon Chow Yun-Fat ako Konfucia. ()

Scaevola

Tak trochu jsem s tím počítal a přes nadšení a řemeslnou zručnost všech zůčastněných jsem bohužel nebyl příjemně překvapen: Snímek lavíruje mezi stereotypními a nudnými ilustracemi ze života mistrova na jedné straně a plytkým, leč až fanatickým nadšením ze všeho, co kdy slavný filosof měl udělat, na straně druhé. Chápu, že udělat zajímavý životopisný film o pololegendárních činech starověkého filosofa a jeho tuctu učedníků by bylo samo o sobě mistrovstvím, avšak po shlédnutí snímku jsem měl pocit, že jediné, o co Konfucius usiloval, bylo klanět se před každým vchodem do budovy... Za pozornost tak stojí pouze fakt, že po letech kulturní revoluce zřejmě i oficiální čínská místa otevírají náruč svým kořenům. ()

Cigalone

Yun-fat Chow je charizmatický herec a filmy americkej produkcie s ním sa dobre pozerajú, no na myšlienky a veľkosť ducha a osobnosti Konfucia (v originále Kchung-Fu C' ) nie je ani nie tak pripravený, ako z objektívnych príčin neschopný zahrať rolu. Majstra nie je možné stvárniť v dvojhodinovom filme. Nebolo by možné stvárniť ho ani v niekoľkohodinovom filme či dokonca niekoľkých niekoľkohodinových filmoch. Jeho odkaz, rozmery jeho pedagogických, etických, morálnych a filozofických myšlienok a úvah o živote, správaní jednotlivcov, spoločnosti, spôsobe vlády, dodržiavaní mravov a tzv. cností musí precítiť a prežiť každý sám na sebe, dozrieť do týchto princípov a byť osobnostne pripravený dodržiavať ich a ísť cestou Tao. Ako povedal sám Majster: "Ak ráno nájdem cestu Tao, večer môžem umrieť." Preto snažiť sa o (pokojne aj veľkovýpravný) film ponímajúci Konfuciov život je nemožné a zbytočné tak, ako je nemožné a zbytočné snažiť sa o stvárnenie a sfilmovanie iných Majstrov (Mencius, Majster Sun atp.). Totiž "Vzdialené vody neuhasia Tvoj smäd"; preto " Je lepšie zapáliť sviečku, ako preklínať tmu.". ()