V jedné zapadlé brdské hospodě, kde odpradávna sídlili čerti, se usadí dva vykutálení podvodníci - Berta (M. Hádek) a Vitouš (P. Zedníček). Spolu s nimi tu tráví čas i čert snad té nejnižší kategorie, čertovský učeň a outsider Záprtek (J. Mádl). Když ale hospodu navštíví pekelná inspekce, vydávají se oba vykutálení podvodníčci za čerty. Ovšem čerti to nejsou, a tak váženou pekelnou institucí důrazně požadovaný úpis ani nemají, ani ho nedokážou sehnat. Pošlou pro něj tedy nešťastného Záprtka. Smůla je, že také Záprtek nevyniká žádnou z pekelných dovedností a s úkolem si neumí poradit. Právě v tom čase v Jílovém jistá velice bohatá milostpaní (N. Konvalinková), která miluje nade vše zlato, zatouží po zlatých očích. Ty ovšem nedokáže vyrobit ani zlatnický mistr, a tak pro oči ze zlata musí jít služebná Anička (T. Pauhofová), tak trochu za trest, protože jí milostpaní neprávem podezřívá z krádeže. Jenže - kde se dají najít oči ze zlata, to nikdo neví. Snad jedině v pekle by mohli něco tušit. A tak se zoufalá Anička ocitá před pekelnou branou. Naštěstí se tu setkává se stejně zoufalým a nešťastným čertem Záprtkem. Jak už to v životě bývá, když se dva, kterým osud zatím nepřál, potkají, nejspíš v sobě najdou zalíbení. A stejné je to i s Aničkou a Záprtkem. A tak si s úkoly poradí společně... (Česká televize)

TV spot 2

Baxt odpad!

Když už radost z čerstvě nadělených dárku pozvolna odešla z mé domácnosti a na ČT zrovna zuřila pohádka, rozhodl jsem se při cestě na záchod "zkontrolovat" hodnocení na ČSFD, neboť jsem včera viděl nějaké nekalosti ohledně hodnocení před vysíláním. Světe se div, nejnovější českou pohádku před uveřejněním ohodnotilo 35 lidí. Zkopíroval jsem v minutě seznam těchto hříšníků a vyvěsil jej jako komentář. A moje pošta se náhle plnila nenávistí! Zde je jeden klenot, který mi přišel několik minut po uveřejnění komentáře: "Sam ses DEMENT! jednu zenu, kterou jsi ty DEMENTE (pouzivam tvoje sluvko, zadna nadavka) jmenoval, je spoluproducentka celiho snimku a tudiz onu pohadku videla davno s predstihem... Nesmazes-li svouj DEMENTNI "komentar" (mimochodem, komentar ma byti vyhradne k danemu filmu, nikoliv aby ses ty DEMENTE vyjadroval o ostatnich uzivatelich) nahlasim te administratorovi a majiteli tohoto serveru!" -Johnys, jihočeský patriot. A pohádka stála za prd a ano, 4 minuty ve středu jsem vynechal. Spokojil jsem se s vysvětlením, že se mezitím z Pauhoufky stala čertice. Bad. ()

viperblade

Řekněme si to rovnou, české pohádky razantně upadají. Nevím, kdo vymyslel, aby se většina herců v dnešních pohádkách musela chovat jako mentálně postižení a upřímně za tohle především nedík. Ale když jsem se dozvěděl, že tuhle novinku má na svědomí Bočan, tak jsem začal doufat, že by to mohla být alespoň trochu lepší pohádka. Nečekal jsem druhé S čerty nejsou žerty, ale tohle taky ne. Šišlající Mádl, na nervy jdoucí Hádek, no co jsem komu udělal?! Naštěstí to Táňa společně s Bohdalovou a Táborským zachraňují, ale to je přeci jen trochu málo. Já chci normální české pohádky, zatraceně! Kdo si za 20 let na tohle vzpomene?! 2 a to jen za to, že jsem v celkem dobré náladě. ()

triatlet

Jednoduchý příběh o nápravě špatných lidských vlastností. O polidštění čerta se postaral už kdysi Jan Drda. V Bočanově filmu jsou předností herecké výkony (Táborský, Pauhofová, Mádl i Bohdalová). Ale jen čertovské pitvoření na zařazení do "zlatého fondu českých pohádek" nestačí. Triky působí - ve srovnání např. s Nesmrtelnou tetou - úsměvně. Váznou i některé zbytečné dialogy. Jazykové jiskření využívání hlavně ústřední písnička Svěráka a Uhlíře, kterou nazpívali Vojtěch Dyk a Berenika Kohoutová. Kostýmy i výprava na pohádkové úrovni. ()

Fingon

Dalo se... u většiny osazenstva se sice jen vzpomíná na staré dávné časy (třeba Bohdalové Závist), Táňa vypadá hodně dobře jako čertice a Táborský jako čert Ouřada v létajících škamnech je docela síla (aneb když mohla baba Jaga lítat ve hmoždíři, že...). PS, hudba Uhlíř, text písně Svěrák, střih Dalibor Lipský, kamera Holomek. Spolu s režisérem - stará garda... co kromě kameramana dělala i S čerty nejsou žerty... ()

type_B odpad!

První, co upoutá, je hudba. Stále se opakuje několik málo motivů, navíc v kytarovém provedení. Druhé, co upoutá, je demence hlavní postavy (čerta-Mádla), který neumí ani pořádně mluvit. To je odporný. Třetí, co upoutá, je absence jakéhokoliv napětí a děj naprosto vycucaný z prstu. Sla-bo-ta. Čt fuj! ()

• Když je Anička (Tatiana Pauhofová) u brány do pekla, tak ve skutečnosti stojí před jeskyní U ještěra, která je součástí Harfenice. Dveře do pekla (jeskyně) museli tvůrci přidělat digitálně. (JT19)
  • Pohádka se původně měla jmenovat Zlatý voči. (ČSFD)
  • Pohádka se natáčela v lesích 2 km od Želíz . Reliéfy lidských hlav a zdobená jeskyně v pískovcovém bloku,tam kde se chtěla Anička (Tatiana Pauhofová) dostat do pekla, je práce sochaře V. Levého a nazývá se "Harfenice". (aknelkax)