Obrazy z Čech

(TV film)
všetky plagáty
Československo, 1990, 83 min

Josef Vinklář (rozprávač), Ladislav Mrkvička (rozprávač), Vladimír Ráž (rozprávač)

Film zachycuje historická selhání českého národa během německé a sovětské okupace. Je tu poprvé zveřejněn dlouho ukrývaný dokument, na kterém Václavské náměstí plné Čechů zpívá národní hymnu s nacisticky zdviženou pravicí. (oficiálny text distribútora)

MurielRezek

Nemilorsdné nastavení zrcadla čecháčkovskému ohýbání páteře, přizpůsobování se jakékoli vrchnosti ve vyměklém předklonu. Tristní pohled na dějiny národa, který má snad geneticky zakódované lokajství, od hajlování přes přisluhovačství ve 40- ti letém bolševickém angažmá až po placku Občanského fóra (OF) na klopě. Čtvrt století starý Císařovského dokument, bohužel, neztrácí na přesahu ani síle, až mě z toho mrazí. O to víc je třeba vážit si osobností, které s odvahou a odhodláním bránily hodnoty svobody, demokracie a lidské důstojnosti, nezapomínat na naše známé i bezejmenné statečné - nemáme jich zas tak málo! ()

sator

Když točí hlavou jeJosef Císařovský věren svému skepticismu a hořkosti... mám raději ty dokumenty točené srdcem :-) ()

Hrdia

Na tohle téma bylo v roce 1990 přece jenom trochu brzy, ale ve výsledku to je možná jenom ku prospěchu. Z dokumentu je cítit stále žijící ukřivděnost Čechů, naštvanost na sama sebe a dokument je plný konspiračních otázek coby kdyby. Ale takovýchto dokumentů bohužel není tolik, kolik by si nespravedlnost doby zasloužila, proto na celkovém výsledku dohání jedinečnost díla to co kvalita postrádá. ()

• Snímek byl oceněn výroční cenou TRILOBIT České filmové a televizní asociace. (sator)