Mesiac v nás

• Česko Můj soukromý měsíc (viac)

Dokument o menštruácii v širších spoločensko-historických súvislostiach. Tento dokumentárny film rozpráva príbeh Diany, dievčaťa roky trpiaceho bolestivou menštruáciou, ktoré sa rozhodne pátrať po pôvode bolesti. Prostredníctvom dokumentu si kladie otázky, skúma príčiny problémov, trápenia a nachádza informácie a historické fakty, ktoré spochybňujú tradičné vnímanie menštruácie. Cez rozhovory s odborníkmi na celom svete, skúma hlbšie súvislosti v oblasti sociológie, kultúrnych noriem, zvykov, symboliky a podvedomia. Získané informácie sú zaujímavé, prospešné, miestami alarmujúce, no i zábavné a dotvárajú pestrofarebnú mozaiku sveta, a nielen toho ženského. Snahou dokumentu je teda bez predsudkov, s miernou iróniou a s humorom konštatovať, že s každou ľudskou bytosťou sa rodí nová príroda, a že obrodzujúca sila ženského cyklu je vlastne nezvyčajným zdrojom energie pre celú ľudskú spoločnosť. Téma aj nezvyčajné spracovanie námetu slovenskej autorky a režisérky Diany Fabianovej zaujali aj medzinárodných tvorcov, ktorí postupne začali na dokumente participovať. Vznikol tak medzinárodný tím, v ktorom okrem slovenských tvorcov pracovali tvorivé štáby z Francúzska, Španielska a Spojených štátov amerických. (oficiálny text distribútora)

swamp

Čekal jsem trochu něco jiného.. asi pohled na menstruaci napříč historií a národy. Dostalo se mi spíše takového osobitější pohledu na danou "problematiku". Diana Fabiánová je sympatická žena, o které nejsem schopen říct, jak velké zkušenosti s dokumentem má, ale potenciál tohoto tématu mi přišel dosti nevyužitý, což je škoda, protože "jahodové dny" by si snad i zasloužily hlubší (myšlenkově) prozkoumání. Pouhé povídání z úst několika (na různých názorových extrémech se pohybujících) "odborníků" holt nestačí. ()

ABLABLABLA

AFO 2021 online. Možná, že kdybych dokument viděla před 12 lety, kdy byl natočen, tak bych byla více unešená. Přijde mi ale, že v dnešní době už téma menstruace mezi mladými (nebavím se o našich prarodičích) není takové tabu. Mladí muži (možná bych měla dodat ještě vzdělaní a neburanští) tuhle tématiku už povětšinou neignorují a nešokuje je, nebo ji nemají spojenou s "nemocí" a že to zní jako něco vojenského, jak bylo v úvodu filmu ukázáno na vzorku dotazovaných mužů. Řada informací mi přijde už profláklá, ale místami mě dokument mile překvapoval. Jindy jsem si říkala, proč autorka pokládá řadu zajímavých otázek, ale v závěru od té tuny "odborníků" nezíská odpovědi? Nebo alespoň nějak nekomentuje jejich odpovědi a "moudra". Jako třeba na toho trotla "doktora", co by nasadil antikoncepci holkách ještě před první menstruací a vůbec je udržoval na hormonech celý život s výjimkou oplození, bych proliskala a ona to ani neokomentovala. Nevím, ale v době natáčení dokumentu tedy Dominika byla těsně před první menstruací a myslela si, že tampon mohou používat jen ženy po oplození aka po sexu (už tady je naprostý protiklad obou slov). Evidentně nějaká hodně pozadu výchova na Slovensku jak doma, tak ve škole. Já jsem si tímto obdobím procházela mnohem dříve než v roce 2009 a teda takovou blbost bych neřekla, protože jsme měli 2x ročně v tom krizovém období prepuberty návštěvy v hodinách tělocviku, kdy nám pozvaná gynekoložka říkala, co a jak. P. S. ty klučičí obrázky, co si asociují s menstruací mě hodně pobavily :D ()

Zeck

Skutečně někdo v 21. století natočil dokument o krámech? Dozvíme se například takové novinky, že když to na ženy leze, mají bolesti hlavy, bolí je břicho, jsou unavené! Smysl tohoto dokumentu nechápu, vyhozené prachy. Příště by mohl být třeba 70 minutový dokument o tom, jak se chce chlapovi po píchání chcát, protože tělo potřebuje vypláchnout chámovod. Nejhorší na těchto dokumentech, které pojednávají o tak banálních problémech jsou ti "odborníci", kteří skrze pět minut slávy zásobují veřejnost svojí schizofrenií a názory, které by zdravý člověk z huby nevypustil. No jo, ale jsou v dokumentu, tak to asi bude pravda! Ženy, jděte rodit při tanci, jedna španělská tanečnice totiž tancem dokáže sama sebe udělat a asi i vymenstruovat? ()

Aljak

Zaujímavo poňatý dokument z intímnej oblasti témy, ktorá je aj v dnešnej dobe stále akýmsi tabu. Diana Fabiánová sa do toho pustila s odvahou a všetkým nám týmto dokumentom poodhalila tajomstvá "mesiačikov". Jej putovanie po svete a snaha o diverzitu rôznych odborných i neodborných názorov boli hnacou silou celého projektu. Čo sa mi však nepáčilo, tak to boli miestami až príliš infantilné animačné vsuvky. A ja osobne by som uvítal aj viac tej histórie, že ako ktorá doba a civilizácia nahliadala na túto intímnu tému. Ale aj tak fajn, 3* za dokument + 1* za odvážny námet. ()

Kulmon

Dokument je to otevřený, ale až příliš se projevuje autorčina nezkušenost s točením filmových dokumentů. Ale ta 11letá holčička, to je teda trefa! Jak popisuje, jak si vytírala prdel a mezi hovnama viděla krev, tak si myslel, že to dostala, ale nedostala ... no žůžo. Ale jako ve správné pohádce ... nakonec přece jen přišla "první krev" - spíš mi to teda evokovalo Ramba, ... prostě nářez. ()

• Cena: MFF Gotham Screen New York 2009: Zvláštní cena poroty. [LFŠ 2010] (Krouťák)
  • Natáčelo se v Evropě, Americe a Austrálii. (hippyman)