Smrt v kapce jedu

(TV film)
  • Česko Nejhorší jed světa (viac)
Austrália, 2007, 50 min

Sean Bush

Po celém světě hledají odborníci nejjedovatější živočichy mezi hady, pavouky, štíry, medúzami a rejnoky.
Jedy patří mezi nejúčinnější obranné a útočné zbraně tisíců živočišných druhů. Jakmile se jed dostane oběti do krevního oběhu, dokáže v několika minutách poškodit nervový systém nebo svalovou tkáň a během pouhých sekund způsobit nesnesitelnou bolest. Ale který z nich je pro člověka nejnebezpečnější? Který z tvorů vyzbrojených takovými smrtícími koktejly by vás nejspíše usmrtil? Přesto jsou tyhle přírodní látky zdrojem pečlivého výzkumu a některé z nich slouží k výrobě léků proti artritidě, srdečním chorobám i rakovině. (oficiálny text distribútora)

Tominecek

Rychlokurz do světa živočišných jedů s novou metodou klasifikace (možnost setkání s živočichem, agresivita živočicha, možnost vpraveni jedu do lidského těla, toxicita jedu a ohrožení života při průniku do krevního oběhu). Některé závěry jistě překvapí - nejhorší jed nepatří hadům, ale medúzám, nejnebezpečnější hadí jed má australský taipan apod. Za nejnebezpečnějšího jedovatého živočicha podle této klasifikace byla vyhlášena zmije paví. ()

danielosbourne

Průměrný dokument, který nepřinesl, nic až tak objevného. Samozřejmě se zdržuje především v říši plazů a představuje asi 7 druhů jedovatých hadů, v porovnání s jinými druhy živočichů, které mají jedové zuby či bodce. Co se mi líbilo, byly grafy, které ukazovaly, jak moc je tvor nebezpečný, kolik jedu při kontaktu uvolní a jak moc je jeho jed toxický. Člověk si udělá hned lepší představu, když to vidí graficky znázorněné. ()

Caesius S.

Tento dokument mě docela uspokojil. Sice se podle mého vkusu zabýval moc hady a celkový vítěz byl nečekaný, ale to bylo tím, že se jednalo o nejnebezpečnější jedovaté tvory nebezpečné konkrétně člověku. V závěru je ještě zmínka, kteří živočichové mají objektivně nejsilnější jed, takže celková spokojenost. ()

• Taipan velký má sice nejsilnější hadí jed na světě, ale nepřijde s lidmi často do styku. V dokumentu se neobjevila žádná mamba, protože také nepřijde často do kontaktu s lidmi. Neobjevila se dokonce ani zmije útočná, které se připisují tisíce uštknutí. (Inferion7)
  • Tento dokument je převážně zaměřen na agresivní jedovaté živočichy, kteří často přijdou do styku s lidmi a ročně zabijí tisíce lidí. Jako nejnebezpečnější z hadů se jeví zmije paví, ale nejúčinější jed z hadí říše má taipan velký. Nejobávanější pavoukovec je sklípkanec jedovatý, který často přijde do styku s lidmi, ale nejvíce zabíjejí štíři v Africe. Ve vodním světě jsou nejnebezpečnější medúzy čtyřhranky. Ze všech živočichů na světě má jed čtyřhranky smrtelné nejrychlejší účinky na člověka. (Inferion7)
  • Nejnebezpečnější tvor v USA je chřestýš západní (Crotalus atrox), v Africe je to zmije paví (Echis carinatus), v Asii také zmije paví, ale i zmije řetízková (Daboia russelli). V Austrálii hrozí největší nebezpečí od pakobry východní (Pseudonaja textilis). (Inferion7)