Neobyčejné životy - Série 4 (2012) (séria)

Marta Kubišová (S04E04)

(epizóda)

S odzbrojující bezprostředností vyprávěný příběh osudem zkoušené a statečné ženy, ze které se stala ikona národa. Skutečná kariéra Marty Kubišové začala v roce 1964, kdy nastoupila do známého pražského divadla Rokoko. Brzy se stala skutečnou pěveckou hvězdou, jejíž věhlas přesahoval hranice Československa. Nebýt okupace Československa roku 1968, mohla ona i její kolegové z tria Golden Kids dobýt Evropu jako jedinečný úkaz hudební scény. Martě Kubišové bylo teprve šestadvacet let, když přišel první zákaz. Ještě stihla nazpívat legendární „Modlitbu pro Martu“ a pak se normalizační režim snažil všemi prostředky o to, aby její jedinečný hlas zmizel z povědomí národa. Zpěvačka lepila igelitové pytlíky na hračky a stala se součástí disentu. Ani život na existenčním minimu jí neubral nic ze síly tvrdohlavě vzdorovat osudu. V roce 1971 za dramatických okolností ztratila nenarozené dítě a prožila klinickou smrt. O osm let později se stal zázrak, stala se matkou a získala velkou životní oporu v dceři Kateřině.
Martin osobitě zastřený krásný alt zazněl znovu až na Václavském a Letenském náměstí v listopadu 1989, kde po boku Václava Havla zpívala českou hymnu a slavnou „Modlitbu pro Martu“. Konečně se mohla vrátit ke zpívání v plné síle a zázemí našla v komorním prostředí pražského Ungeltu. (Česká televize)

sator

Dokument svou zmatečností a chybějící chronologií ve vyprávění pro neznalého diváka je jeden velký zmatek...Maléřová (moje oblíbená) v tomto nějakém usměrnění nebo vysvětlení selhala.. ()