Kráska v šupinách

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Jiří Bálek

Film seznamuje diváky s naším největším a zároveň nejvzácnějším hadem - užovkou stromovou. Seznamuje s její biologií, výskytem, výzkumy, které se jí zabývají, vztahem místních obyvatel k ní a faktory, které jí ohrožují. Tento kriticky ohrožený druh se vyskytuje u nás jen na třech místech - výskyty v Bílých Karpatech a v Podyjí navazují na větší areál rozšíření, ale výjimečný je především izolovaný výskyt v Poohří. Zde probíhá v posledních letech výzkum, který zaznamenal výrazný úbytek vhodných biotopů, nedostatek hnínilišť atd. (oficiálny text distribútora)

blitzer

Zajímavý dokument o našem největším a jedním z nejohroženějších hadů - užovce stromové. Dokument nejprve seznamuje diváky s tímto živočichem, který snad jako jediný u nás se nebojí lidí, ba právě naopak často přebývá u lidských obydlí. Dále je představen výzkum na zjištění, zda jde o původní nebo nepůvodní druh, což má významný dopad na jeho zákonnou ochranu. Předmětem dalšího výzkumu bylo zjistit, kudy se had nejčastěji přesunuje a vytvořit tak podmínky, které sníží počet jeho usmrcení. Dokument mohl být tak o 15 minut kratší, ale jinak to byla vcelku příjemná podívaná. ()