Báječný svět k nepřežití

(epizóda)
Česko, 2009, 17 min

Réžia:

Kamila Kytková

Země, kde lidé bojují za svobodu a demokracii za cenu mnoha tisíců obětí na životech... Situace v Barmě po „Šafránové revoluci“, uprchlické tábory na hranicích, těžký úděl obyvatel po cyklonu „NARGIS“ upozornily na tento národ, který vede nerovný boj s vojenskou diktaturou. Opakované natáčení v Barmě, most s uprchlíky na hranicích s Thajskem, uprchlické tábory a v neposlední řadě výpovědi obyvatel, nabízejí bohatý materiál, který poskytuje přehled o dějinných i současných problémech málo známé a těžce zkoušené země. Kromě světových organizací jako OSN, UNICEF a UNESCO napomáhají osvobození obyvatel četné humanitární organizace, např. Člověk v tísni. V současnosti se k těmto iniciativám přidává i Evropská unie. České probarmské aktivity inicioval Václav Havel, když navrhl vězenkyni svědomí Aung San Suu Kyi na Nobelovu cenu za mír. Naše „Sametová revoluce“ se stala pro barmánce nedostižným vzorem. Takový je obraz Barmy, kterou v současnosti lze označit za „ZEMI NEZNÁMOU“. (Česká televize)