Tajemství morové epidemie

(TV film)
  • Veľká Británia Secrets of the Great Plague

Infekční nemoci jsou už dlouhou dobu na naší planetě největším zabijákem. Zatímco se vědci a přední představitelé zemí po celém světě připravují na příští globální epidemii, někteří odborníci hledají pomoc v minulosti. Dr. Stephen O´Brian zkoumá velkou morovou epidemii, která před téměř 400 lety zachvátila Londýn a o život připravila třetinu jeho obyvatel, a přichází s pozoruhodným průlomem v moderní medicíně. Přelomová analýza DNA odhaluje genetickou mutaci, která pomohla lidem mor přežít a naznačuje, že potomci těchto „superlidí“ možná ukrývají tajemství léčby moderních nemocí jako jsou AIDS, SARS, ptačí chřipka nebo virus ebola. (oficiálny text distribútora)

Kri-kri

Tento dokument se zabývá Velkým londýnským morem z roku 1665 se specifikem na zkoumání a bádání, proč někteří lidé nákaze unikli, přestože byli v přímém kontaktu s nakaženými. Vědci řeší, čím byli tito přeživší proti moru imunní. Ne že by tu nepadlo několik zajímavých objevů a dost se tu mluví i o průběhu nákazy, ale často jsou zmíněny pouze spekulace bez ověření (s výjimkou objevu genu delta 32). Několikaminutový výklad rozebírající AIDS mi tu tak nějak vadil. Na druhou stranu jsou zajímavé některé záznamy týkající se konkrétních aktérů epidemie. Už jsem viděl i propracovanější dokumenty o moru, tento hodnotím slabým průměrem. 50% ()