Magyar bulletin

všetky plagáty
Maďarsko, 2003, 64 min

Réžia:

Gábor Ferenczi

Nebyli jsme vždycky Valaši? Jsou Romové Maďaři? A jsou všichni pravoslavní Rumuni? A co si o tom myslí v Budapešti? Dokumentarista Gábor Ferenczi se s kamerou vydává na cestu po Sedmihradsku, aby zjistil, jak se místní maďarská menšina staví k vysoce kontroverznímu statutárnímu zákonu, který Maďarům dovoluje získat občanský průkaz i mimo Maďarsko. Motivací jsou finanční příspěvky na každé dítě, které se učí maďarsky; režisér ale na cestě zjišťuje, že informovanost o zákoně a jeho praktických stránkách je mizivá. Důchodce si od "občanky" slibuje přístup k půjčce u maďarské banky, nájemní rolníci se domnívají, že funguje jako pas a místní podnikatel si zase vydělává na zprostředkovatelství - cestu na úřad v Budapešti si nemůže dovolit každý a získat průkaz skrze místní farnost mohou jen praktikující protestanti. Dokumentární road movie připomíná, jak komplikovaná je identita národnostních menšin, jakou roli v jejím udržování hrají instituce a jak často je postavena na rasismu a předsudcích. [Jeden svět 2009] (oficiálny text distribútora)