Profil zločinu

• Francúzsko Profilage
Francúzsko, (2009–2020), 88 h 18 min (Minutáž: 47–55 min)

Tvorcovia:

Fanny Robert

Odile Vuillemin, Jean-Michel Martial, Philippe Bas, Raphaël Ferret, Diane Dassigny, Valérie Dashwood, Vanessa Valence, Guillaume Cramoisan (viac)

Hrdinkou francouzského kriminálního seriálu Profil zločinu je mladá forenzní psycholožka Chloé Saint-Laurentová, která vedle své vysoké profesionality má mimořádnou schopnost vcítit se do duše oběti i zločince. Je přidělena k dobře sehranému týmu pařížských kriminalistů. Šéf této skupiny však nevidí v nové kolegyni, která jako by občas přestávala vnímat své okolí, nic přínosného pro svůj tým. Naopak, působí jako rušivý prvek, který vlastně všechny zdržuje. Kdo stojí za touhle hubenou mladou ženou ve fialovém kabátku s nepřehlédnutou žlutou taškou, že ji přidělili k tak dobře sehranému týmu? I přes veškeré protesty mu však nezbývá, než ji vzít na vědomí a vydržet, než jeho nadřízený uzná svou chybu. Ale Chloé se v práci projevuje jako výrazná osobnost, která dokonale zvládá svou profesi. Jako psycholožka se specializací na forenzní disciplíny se postupně stává důležitou součástí této kriminalistické skupiny.
Za seriálem Profil zločinu stojí nejsilnější francouzská televizní stanice TF1. (oficiálny text distribútora)

FireTight

Asi nebudu stoprocentně objektivní, ale asi jsem se zamiloval. Jak do Chloé, tak do samotného seriálu. Moc příjemná francouzská kriminálka. Je tedy pravda, že ta "kriminální" část v několika dílech slušně pokulhávala, ale díky často velice zajímavému "vedlejšímu" příběhu mi to nevadilo až zas tak moc. Teď stojím na prahu druhé (ve Francii třetí) série a přemýšlím, zda bude nový major alespoň z poloviny tak dobrý, jako Matthieu. UPDATE: Upřímně řečeno, poslední díl čtvrté řady bylo docela psycho. Nejen, že autoři tak nějak zapomněli, jak v první/druhé řadě vysvětlili celou tu záležitost (a ukázali ji ale úplně naprosto jinak, ve všech možných ohledech), ale ještě to pojali dost šíleným způsobem. A navíc tak neuvěřitelně velký cliffhanger... No fuj. ()

DanielaE

Proč všechny evropské (s čestnou výjimkou britských) seriálů musí být tak trapné? Pokoušela jsem se shlédnout několik dílů a v podstatě jsem nemohla vnímat nic jiného než anorektickou hlavní hrdinku, která má v repertoáru jen o jeden herecký výraz více (tzn. dva) než Chuck Norris. A překlad (je-li to jeho chyba) plodící perly typu,když padouch obviňuje hlavní hrdinku, že nemá pravdu, že to nemusí poslouchat, tak její mužný kolega jej odpálkuje hláškou: "Buďte korektní!" Nevím, jak funguje francouzská spravedlnost, ale hláška šéfa kriminálky: "Dojeďte pro ni, dáme ji do vazby" mi nepříjde úplně v souladu s evropským právem (ale jak říkám, třeba k tomu ve Francii nepotřebují soudce). Pro mě 20% za exteriéry a interiéry, jinak hrůza. Jen je mi líto těch ostatních herců ve vedlejších hl. rolích, kteří se sice snaží hrát, ale stále jsou jen stafáží té neurotické klaďasce. Chloé najde holku na ulici, matka umírá na drogové předávkování, přesto ví, kde holčičku najít, když uteče z pěstounské rodiny, přesto je překvapená až šokovaná, když ji holčička řekne, že na tom místě, o kterém Chloe ví, kam ta holčička půjde, ta holčička čeká na maminku. Maniakální dvojče se snaží vyvraždit rodinu maskováním se za milující manželku a matku, připravuje jed, přesto se nepřemůže k tomu, aby děti snesla byť jen pár minut, aby je otrávit mohla. Takže jsem přežila jeden díl, který skončil tím, že pojicajtka políbila policajta, kterého před tím našla "v náručí" své sestry, kterou vyhodila, která ji dělala ze života peklo, nakonec největší problém byl, že měla "v náručí" toho policistu. Kam se hrabe Melrose Place. ()

Rosalinda

Nádherné záběry a barvy. "Paříži, miluji Tě!" Hudba velice dobrá a Chloé je naprosto rozkošná. Těším se na další díly, třeba pohnou mým hodnocením a třeba také ne. Po dvanáctém díle první série se musím přiznat, že mademoiselle Chloé Saint-Laurent v podání okouzlující a úžasné Odile Vuillemin mne stoprocentně získala a tím i celý seriál, kterému svojí přítomností dodává nevšední a neuchopitelnou jiskru. Je to sice pořád jen "obyčejný" kriminální seriál, ale díky Chloé/Odile a interakci okolí na její osobnost, se Profil zločinu stává lehce nadprůměrným. Ostatní postavy a již zmíněná hudba a kamera do toho tak nějak automaticky, celkem dokonale zapadají. 3,5 hvězdičky pro tuto chvíli. ()

KatkaMach

První série mě doslova nadchla. Po stále vysílané Julie Lescaut vítaná změna. Chloe je naprosto úžasná. Obdivuji tu herečku za tak skvělý výkon. Jsem zvědavá na další díly s novým majorem. V prvním díle to vypadalo velmi zajímavě, tak doufá, že si to nepokazí. Zatím dávám radši 4, třeba po dalších dílech hodnocení upravím. ()

Lavinia

Obvyklá francouzská hysterie se zatím nekoná, takže seriál vypadá - zatím - snesitelně. Stojí na interakci poněkud dementně se tvářící šeredky, která capká kolem zločinů, obětí a hlavně komisaře, který na ni místo rozumné řeči poštěkává. Její genialita mi sice uniká, ale bavím se. Takové evropské Criminal Minds bez té brutality a cajdáků. ()