Výborně natočená filmová esej zpracovává zajímavé a stále aktuální téma obrany morálních práv filmařů vůči manipulacím, jimiž procházejí filmy od počátků kinematografie až po současnost. Kombinuje ukázky z filmů, archivní záběry, výpovědi filmařů a názorné scény vysvětlující například typy filmových formátů. Na úvod čte Liv Ulmannová slavnou Delfskou deklaraci na obhajobu práv audiovizuálního sektoru. Následují skutečně unikátní výpovědi plejády umělců z celého světa (Fred Zinnemann, Federico Fellini, Woody Allen, Miloš Forman, John Huston, Burt Lancaster a mnozí další). Všichni tvůrci i herci vyprávějí své osobní zkušenosti s manipulací vlastních děl. Pro laika může tato problematika vypadat nezáživně, ale síla dokumentu spočívá právě v tom, jak názorně a přesvědčivě podává důkazy. Jsme svědky řady zásadních událostí, které vedly ke změně přístupu k autorským právům. (oficiálny text distribútora)

strougy

Ač se s poselstvím dokumentu (nikdo nemá právo jakkoli měnit dílo proti vůli jeho autora) plně ztotožnuji, nemohu chválit formu, kterou si dokument zvolil pro jeho prezentaci. Tím, že zde chybí jakékoli objasnění pozadí toho, proč se podobné zásahy dějí, proč se filmy vysílají v jiném formátu, než byly natočeny, proč se do nich vkládají reklamy, prostě i pohled z druhé strany než jen ze strany postižených autorů, dokument zcela ztrácí působivost a mění se pouze v stařecké skuhrání postižených autorů nad tím, že si ti zlí a oškliví producenti dovolují šahat na jejich výtvory, které zainvestovali. Fujky, fujky. Nejzajímavější tak pro mě osobně bylo opětovné si zopakování toho, že i minimální zásah do scény zcela mění její vyznění a dopad na diváka. Lepší 2*. ()