Zlatý důl

(TV film)
  • Veľká Británia Tau Tona - City of Gold
všetky plagáty
Veľká Británia, 2005, 47 min

Po staletí ovládala lidstvo touha poznávat neznámé končiny. Zvídavost nás už zavedla i 55 milionů kilometrů od mateřské planety. V jihoafrickém Carltonvillu, hornickém městě ležícím sedmdesát kilometrů od Johannesburgu, se důlní inženýři a havíři vydali opačným směrem - do hlubin Země. Při dobývání zlata tady vznikla spletitá síť šachet a chodeb dosahující hloubky tří tisíc šesti set metrů. Nazývá se Tau Tona - Velký lev. Důl vznikl v roce 1957 a v současnosti probíhají práce, které ho mají prohloubit až do rekordních 4 kikometrů. (oficiálny text distribútora)

pOne

Klasická současná nemoc tv-dokumentu a jakýsi moderní prvek? - desetkrát ve filmu opakovat jeden údaj. Já vím, že důl Tau Tona je nejhlubší důl na světě, vím i kolik měří - nepotřebuju to slyšet desetkrát. Stopáž pak místo 30 minut má minut 47. Jinak jde o zajímavý dokument o zajímavé stavbě, popisuje řadu zajímavých věcí - odvětrávání dolu, klimatizace, řešení důlních vod .... dokonce ukáže i důlní otřes a charakteristické prasknutí kamene. ()