Artificial Light

USA, 1969, 24 min

Réžia:

Hollis Frampton

Radko

Škála možností spracovania obrazu. Dvadsať rôznych úprav párminútovej čiernobielej, nemej a intelektuálsky pôsobiacej debaty partie slečien a mladíkov v interiéri. Okrem nej ešte záber Mesiaca. Práve kadejako dofarbované, stroboskopizované a inak upravené nebeské teleso jednotlivé spôsoby pohrávania sa s možnosťami filmu predeľuje. Zobrazené úpravy sa využívali dobovo najmä v experimentoch, neskôr sa však plynulo včlenili aj do množstva filmov väčšinovej/ populárnej kino produkcie. ()

honajz2

Tahle hraní si s obrazem mám docela rád a Frampton to tady dokázal podat překvapivě podmanivě. Celých 24 minut sledujeme několikrát za sebou jeden a ten samý záběr, jenže pokaždé je v něčem jiný a pokaždé působí jinak. V tomhle mi to vlastně trochu připomnělo After Lumière - Arroseur Arrosé od Malcolma le Grice, ale zatímco tam mi přišlo jasné, "o co půjde", tady jsem v tom chvílemi viděl náběh na něco víc (třeba že to celé bude o přetvářce) a ten se bohužel nenaplnil. A ten Měsíc jsem tam taky moc nechápal (možná všechny ty různě upravené záběry měly být jakože paralelní vesmíry?), ale tak třeba mi jen něco uniklo. Nicméně slabé 4* dám rád, svůj primární účel to plní dobře a o to podle mě šlo především. ()