Vinitorium Moravicum

(relácia)
Česko, 2000, 23 min

Réžia:

Rudolf Tesáček

Třináctidílný cyklus brněnského studia České televize má podtitul "putování po moravských vinicích a obcích". Diváka provede všemi deseti vinařskými oblastmi. Dvěma největším a nejvýznamnějším - mikulovické a velkopavlovické - jsme věnovali po dvou dílech, v posledním díle se podíváme do přilehlých rakouských vinic, které s Moravou odjakživa souvisely. Každý díl uvede prof. Vilém Kraus, odborník na slovo vzatý a všemi uznávaný. Vedle něj se však v cyklu objeví řada dalších osobností - vinařů a sommeliérů - kteří představí typická vína oblastí i vinařské kuriozity, poradí, jak víno vybírat, uchovávat i servírovat. Nebudeme nicméně mluvit jen o víně. Ukážeme i krásnou moravskou krajinu, pozoruhodné památky, chybět nebude ani lidová písnička. A tak divák, který uvidí všech třináct dílů, získá nejen představu o moravských vínech, ale možná i inspiraci k výletům po "vinařské stezce" profesora Viléma Krause, lemované pohostinnými sklípky, v prvním pořadu na Znojemsku. (oficiálny text distribútora)