V roku 1917 Ruskom zmietajú revolúcie. Mladý čerstvo vyštudovaný lekár Michal Aleksejevič Poljakov je vyslaný na vidiek, aby prevzal miesto v malej dedinskej nemocnici. K dispozícií má dve sestry, jedného zdravotníka a dobre zásobenú lekáreň.
V noci, len pár hodín po svojom príchode, sa prebúdza na krik a zachraňuje muža, dusiaceho sa na záškrt. Muž pri resuscitácii umiera a Poljakovi sestra pre istotu pichá vakcínu proti záškrtu. Dostáva však alergickú reakciu, na čo si sám ordinuje látku, o ktorej účinkoch zatiaľ len počul, morfium.
Počas zimy sa podobná situácia niekoľkokrát zopakuje. Či už kvôli bolesti, stresu alebo osamelosti si Poljakov pichá morfium a pomaly sa stáva na jeho účinkoch závislý. (quadrapop)

ghatos

Není to žádný explozivní zažitek. Vyžaduje to trpělivost. Složitá doba je v pozadí osobnostního volného pádu. Morfium snese přísná měřítka. 76%. ()

honelnik

Prva otazka je : "Pre koho to toci?" a za nou musi hned nasledovat : "Kto mu za to plati?"....Podobne ako chutovka Gruz 200, je Morfium film nepredatelny, kracajuci si svojim vlastnym tempom a ci sa nudite alebo nie, je mu totalne u prdele. Cerstvy absolvent dr. Poljakov objavuje povaby ruskeho vidieka, reholnej sestry Anny Nikolajevny a malej flasticky s cedulkou mofrfium, ako uz tusite, kombinacia reholnych sestier a morfia je zarucenou cestou do pekla. Tak ako je u Balabanovych postav zvykom, cesta na moralne dno nema dlheho trvania a herr doktor si bude musiet vymysliet nejeden dobry dovod, preco by mal ruky mat posiate modrinami....skutocne cakate ze vam tento clovek natoci film s happyendom?....S Alexejom Balabanovom by som v lietadle skutocne sediet nechcel... ()

Puddle

Děsná klemra, pár chatek, skalpel a jeden výborný doktor měnící se v bledolící osiku. Leonid Bičevin válí neskutečně. ()

pafka

Vlastne o fetakovi, co zil v Rusku v dobe revolucni. Krasne ukazane, ze drogy znici cloveka v jakekoliv dobe. Velmi dobre se na to koukalo. ()

Saxos

Doktor Poljakov nám přesvědčivě ukázal, že s drogou, a následně ani bez, se nedá žít. To platí teď i před 100 lety. Klady: skvělá atmosféra úplného prdelákova v končícím carském Rusku. ()