Uloviť miliardára

• Česko Ulovit miliardáře (viac)
Česko, 2009, 90 min

Predloha:

Martin Nezval (kniha)

Kamera:

Marek Jícha

Tomáš Matonoha, Ester Janečková, Jiří Mádl, Kateřina Pechová, David Štěpán, Josef Carda, Milan Šteindler, Radomil Uhlíř, Miroslav Etzler, Tomáš Vorel ml. (viac)

Miliardáře touží ulovit každý i každá. Policisté, novináři, politici, umělci, dámy i chlápci od náboženství. Na úspěšného podnikatele Patrika Grossmanna je navlečena vykonstruovaná reportáž. Atmosféra zhoustne natolik, že si do něho může každý kopnout, a tím demonstrovat svou morálnost. I jeho přítelkyně, televizní rosnička, cítí, že by její kariéra mohla být ohrožena. Zdálo by se, že musí přijít nezastavitelný pád, když se v marihuanovém opojení dostaví spásný nápad… Podstatnější než příběh je odhalování vztahů a mechanismů, na nichž funguje informační společnost. Diktatury nepoužívaly Public Relations, ale propagandu. O propagandě věděl každý, ale nikdo ji nevěřil. O Public Relations neví nikdo, ale věří mu každý. Zkrátka být dnes miliardářem, není nic záviděníhodného… (oficiálny text distribútora)

Marze

Od počátku se děj takzvaně zcizuje, hrdinové jej glosují do kamery, což pár herců zvládá, ale většina si to plete s dětskou besídkou. Pak se rodí přehlídka suterénních karikatur od homosexuálů po "investigativního" reportéra, byť se k němu váže jeden podařený bonmot o tom, jak se dostává k horkým informacím. Stylizované herectví účinkuje v němé grotesce, což dokázal Vorlův skvělý Skřítek, ale moderátorské "hraní" nezabírá v mluveném pamfletu s papírovými dialogy, zvláště když dojde i na vážné meditace o židovství. ()

Tom_Lachtan

Parodická kritika společnosti, kde funguje tak třetina vtipů (ačkoliv říkám-li, že fungují, jsem na ně dost hodnej) a kritika je místo kousavé jenom lehce trapná a plná neskutečně dementních postav, které jsou neskutečně toporné (Blondýna vlevo na plakátu), vyloženě antiherecké (Vorel mladší), nebo jenom trapné a debilně klišovité (Šteindler a mnogo dalších), škoda, že tyhle druhy postav (hlavně jejich nesnesitelně tupohlavých dialogů) dokážou naprosto zkonit zbytek, který je nejenže technicky výborně zvládnutý, ale má v sobě i dost velkej potenciál, kterej ovšem Vorlovi režijnímu dokonale zmrvil Vorel scénárista. ()

HappySmile

Prostředí české korupce se Vorlovi podařilo vykreslit velmi trefně. Použil k tomu velice osobitý styl, kdy postavy přímo komunikovaly s divákem tím, že mu sdělovaly svoje dojmy do kamery. Tato věc mi nijak nevadila, co mě ovšem občas iritovalo, bylo to záměrné přehrávání herců, jehož účel mi zůstal skryt. Asi to mělo divákovi napovědět, že se jedná o parodování a ironizaci některých situací. To je ale celkem smutné, když režisér předem předpokládá, že jeho diváci budou samí diletanti, kterým se musí každý vtip vysvětlit... ()

D.Moore odpad!

Všechno, opravdu všechno je špatně. Nečekal jsem to, ale po Miliardáři házím regulerní, smrdutě prašivý odpad. Herci, neherci i herci-neherci by se spolu s režisérem a scénáristou (existuje-li) měli nejprve stydět a pak hned smažit v pekle. Dali dohromady odporný film, na němž jsem vážně nenašel nic, co by mu přilepšilo, ačkoliv jsem se o to (ze začátku) snažil.__P.S. Nejmenované uživatelce, která mi radila "Nedívej se na to, je to děsná kravina!" slibuji, že ji příště poslechnu. Tfuj. ()

DJ Obelix

Zde si troufám jít silně proti proudu. Nejsem si jistý, čím se tahle Vorlovina ocitla v černých číslech, ale právo na názor má každý. Já očekával děsnou ptákovinu, ale nakonec jsem byl velice příjemně překvapen. Samozřejmě nemůžete "miliardáře" brát jako hlubokou sondu do zkorumpovaného českého podhoubí, ale originálním způsobem natočená komedie rozhodně nenudí. A něco mi říká, že tento Vorlův počin bude doceněn až v pozdějších letech. ()

• Natáčelo se také v Heřmanovém Městci. (M.B)
  • Vrtulník, kterým odváží policie Grossmanna (Tomáš Matonoha) od hranic, je Robinson R44. (Cheeker)