Zlaté šesťdesiate

• Česko Zlatá šedesátá (viac)
Česko, (2009–2015), 37 h 3 min (Minutáž: 57 min)

Miloš Forman, Otakar Vávra, Juraj Herz, Věra Chytilová, Hynek Bočan, Ladislav Helge, Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Jan Kačer, Jan Švankmajer (viac)

O fenoménu, světově známém jako "československý filmový zázrak," tedy o nové vlně 60. let, bylo popsáno mnoho papíru a zájemci o podrobné informace stačí zadat dotaz do některého z webových prohlížečů a jistě si udělá sám pořádek v politicko-kulturně-společenských souvislostech. Novinkou je ale dokumentární projekt publicisty Jana Lukeše a producenta Čestmíra Kopeckého "Zlatá šedesátá", který přichází na svět jako koprodukce Kopeckého První veřejnoprávní, České televize a Slovenského filmového ústavu. (Česká televize)

Rubicius

Zdravíčko. Cyklus je silně nevyvážený, už to tu někdo napsal, některý díl je lepší, jiný horši. Výrazně závisí na charakteru daného tvůrce. Pokud je zajímavější, a vypraví poněkud více pro lidi, dil je lepší a obráceně. Budu hodnotit viděné díly. Miloš Forman, Otakar Vávra (neviděl jsem a mrzí mě to a moc), Herz 5/5 zajimavě se dostal k filmu a hlavně na režisérskou stoličku, Ondříček 4/5, Chytilová - filmy skvele, hlavně Sedmikrásky, ale vyprávěla někdy trošku o nicem 3/5 (asi hodně se mi do hodnocení promítá ten nasledný snímek o jejích osudech, nedokážu už rozlišit, co bylo tam a co tam), Hynek Bočan me neskutečně překvapil, takže 5/5 (dal bych i šest a Čest a slávu chci moc vidět), Ladislav Helge vůbec jsem ho neznal, a nelituju že jsem se díval na tento díl 5/5, Jiří Menzel 5/5, Milota 4/5 ten se krásně sebekriticky zhodnotil a nedivím se mu, že lituje odmítnutí Romance pro křídlovku, Jan Kačer 4/5, Švankmajer - nazývejte mě bláznem či ignorantem, ale na můj vkus se často pohyboval za hranici mého chápaní, jsem vzděláním chemik, a povídaní moc o umelěckých prostředcích a imaginaci opravdu šlo mimo mě, pouze za film zahrada, z nehož jsem videl malou čast davam 1/5 (na víc jsem opravdu neměl kvůli slečne čas). Lubor Dohnal poutavě vyprávěl, vůbec si nehlídal hubu, a měl jasno, takže 4/5, dal bych o jednu víc, ale občas utekl hodně mimo. Jan Nemec - zvlastni osoba. Vedel co chce tocit a proc to chce tocit, mozna na nekoho pusobi moc samolibe, ja ho beru jako neznameho cloveka bez predsudku. Jeho povidani bylo hezke a srozumitelne, takze mu davam 4/5. ()

marsulka

viděla jsem bohužel jen díl o Věře Chytilové, tak hodnotím jen ten, zpracování na mne působí velmi pohodově, M. Šulík prakticky nechává Chytilovou "jen" mluvit o sobě a své tvorbě, a je na divákovi, ať si názor na ni udělá sám; nevkládá žádné jiné názory/protinázory, což je plusem i mínusem zároveň, záleží na úhlu pohledu, mě to vyhovovalo a jen mě utvrdilo v mých sympatiích k Chytilové, která umí a ví, co chce a nikdy nebyla a není žádná cukrová panenka (paradoxem je, že jejím filmům moc nerozumím, resp. nejsou mým šálkem kávy) :) ()