České mechanické betlémy

Petr Kaňka

Kamera:

Jan Malíř

Miroslav Táborský (rozprávač)

Výtvory lidových umělců z přelomu 19. a 20. století dodnes vyvolávají úžas, nadšení a okouzlení.
Betlémy v našich zemích vznikají od začátku 19. století jako spontánní lidový projev oslavy narození Spasitele. Nerozlučně patří k tradici Vánoc, z hlediska duchovního i estetického. Fenoménu betlémů, větších či menších seskupení vyřezávaných figurek a budov představujících narození Ježíše Krista, věnoval svůj dokument režisér Petr Kaňka. Spolu s kameramanem Janem Malířem přiblížil divákům půvab figur a scenerií a zároveň i zákulisní tajemství čtyřech největších a nejznámějších českých mechanických betlémů - v Jilemnici, Třebechovicích pod Orebem, Jindřichově Hradci a Sušici - které vznikly na přelomu 19. a 20. století. (oficiálny text distribútora)

Omnibus

Betlém kdo s láskou vyrývá, navěky v duších přebývá.“ Petr Kaňka natočil svůj dokument jako příhodné pohlazení po duši v čase vánočním, pro všechny věřící... a pro nás ostatní vlastně taky. Dýchne z něj na nás pokora, úcta i obdiv k šikovnosti, houževnatosti a božské trpělivosti mistrů řezbářů, kteří vytvořili díla, jež člověka přesahují. Ruku na srdce, kdo z nás by něco takového taky nechtěl dokázat? OKÉNKO OMNIBUSU: [][] Informativní. 1❄ Mechanický betlém Jáchyma Metelky, řídícího učitele v Jilemnici. Vyřezán 1883-1913. „Je prosvětlem jakousi něhou a klidem v předvečer 1. světové války. Klidem, který se do Evropy patrně již nikdy nenavrátil.“  2❄ Statkář Probošt kvůli tvorbě betléma nechal hospodaření a s hluchým řezbářem Kapuciánem vytvořili světově proslulé dílo. Betlém vznikal od roku 1882 až do Proboštovy smrti v roce 1926. Třebechovice pod Orebem jsem navštívil coby školáček, ale dodnes si pamatuji, jak jsem na spoustu hýbajících se figurek zíral s otevřenou pusou. 3❄ Punčochářský mistr Jiří Krýza z Jindřichova Hradce byl jako dítě okouzlen jesličkami ve věži, kde jeho strýc sloužil jako věžník. Své dílo Krýza tvořil víc než 60 let, až do své smrti v roce 1918. Dnes je tento největší lidový mechanický betlém na světě zapsán v Guinnessově knize rekordů. 4❄ Novodobí řezbáři, udržující řemeslnou tradici, jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda. V roce 2004 dokončili betlém, kterým oslavují město Sušice a okolní kraj i stará řemesla, která dnes již neexistují. [][] Průvodní slovo dokumentu obsahuje i nahlédnutí do historie křesťanství a podkreslují ho vhodně zvolené vánoční písně. ()

ibeh

Stejně je to zvláštní. Země plná ateistů, ale betlémářská velmoc. Však dodnes se v Česku betlémy vyrábějí. Například předvánoční výstavy v Betlémské kapli jsou toho důkazem. Já jsem pro každý zajímavý dokument, který ukazuje řemeslný um našich předků či současníků. Ruční práce je stále vzácnější a je to škoda. Stále máme plno šikovných lidí, ale ubývají. A práci se dřevem mám moc ráda. Už ta vůně. ()

Plechpetr

Jako strojař oceňuji práci těchto moudrých starců, co se s tím vyřezáváním a páráním se všemi postavičkami a konstrukcemi dobrovolně dělali. ()