Judas Priest: Rising In The East

všetky plagáty
Hudobný / Dokumentárny
Veľká Británia, 2005, 120 min

Rob Halford

Judas Priest v nejsilnější sestavě jsou zpět od roku 2003. Od února 2005 je na světě dokonce comebackové album Angel Of Retribution a kapela vyráží na turné. Fanoušci očekávají DVD a Judas Priest se rozhodnou nezklamat. Pro natočení je vybrána aréna Budokan v japonském Tokyu, ne namátkou. Pro Judas Priest má Japonsko zvláštní význam, pochází odtud jejich první živé album Unleashed In The East, kritiky považované za nejlepší metalové živé album. Rising In The East právě na tento klenot odkazuje a symbolizuje opravdový návrat Judas Priest. V květnu 2005 je filmový záznam skutečně pořízen a objevuje se na předvánočním trhu téhož roku. DVD obsahuje dvouhodinový koncert ve stero i DD 5.1 zvuku, avšak bez jediného bonusu.

Seznam skladeb: 1. The Hellion/Electric Eye

Sestava: Rob Halford - zpěv
Glenn Tipton - kytara
K.K.Downing - kytara
Ian Hill - basová kytara
Scott Travis - bicí (messiah)

reky

Škoda špané formy Roba Halforda v době konání a natáčení koncertu, protože obrazově i zvukově se jedná o povedený záznam. Oceňuji zejména příjemný střih, kdy divák sleduje opravdu to stěžejní dění na podiu. Vokální projev je však výrazným nedostatkem, krerý zapřičiňuje celkově průměrné hodnocení a také to, že místo tohoto DVD raději sáhnu po nějaké neoficiální nahrávce ze stejného turné. ()

starbrejkr

Zatím poslední koncertní záznam Judas Priest je velice problematickou záležitostí. Jedná se o první pořádné DVD, které vyšlo po reunionu kapely a mělo ukázat, že Judas Priest jsou zpátky v plné síle. Bohužel už dlouho dopředu vybrané místo a čas natáčení - počátek května 2005 v japonském Budokanu; zastihl frontmana kapely Roba Halforda ve velmi špaté formě a ve srovnání s bootlegy z ostatních koncertů se jednalo o jeden z jeho vůbec nejhorších výkonů na celém tour. Mnohé songy tak vyznívají vokálně velice smutně - např. Hot Rockin, Exciter, Riding on the Wind nebo Painkiller - zde je to jen uchraptěný stín bývalého vokálního vládce. Přesto se zde najdou i povedené kusy, hlavně stálice Victim of Changes. Zvuk a obraz záznamu je bezchybný a oceňuji i kultivovaný, přesto dost hlasitý fanouškovský projev Japonců. Zbytek kapely předvádí svou standardní rutinu, také jsem je již viděl v posledních letech živější....Pro dost lidí může být i minusem, že DVD nemá vůbec žádné bonusy, mně však tento fakt nikdy nevadil. Obrovským nedostatkem je pro mne jen vokální projev, ale to je věc, která se dopředu naplánovat nedá...každopádně Rising in the East si prakticky nepouštím a mám ho za tu temnější kapitolu v kariéře Judas Priest. ()

messiah

Škoda, velká škoda toho, jak nespontáně byl tento záznam plánován a pořízen. Rob Halford je stále Metal God, jeho charisma jiné nebude, ale nezpívá mu to tady zdaleka tak, jako na mnoha jiných koncertech téhož turné. Je to dokonce natolik výrazné, že za to musím strhnout hvězdu. Zbytek (technická stránka, ostatní členové kapely, setlist, fanoušci ad.) naprosto bez výhrad. ()

okkac

Comebacková nahrávka k albu Angel Of Retribution, která bohužel jak tvrdí i ostatní, nezastihla kapelu a hlavně zpěváka Roba Halforda v nejlepší formě a tak jsou některé skladby odzpívány celkem slabě. Hlavně Painkiller je dost odskřehotán, ale na jeho konci jako by se Halfordovi vrátila energie a poslední skladby Living After Midnight a You've Got Another Thing Coming jsou odzpívány, spolu s baladou Diamonds And Rust, snad nejlépe z celého koncertu. Zvuk, obraz, střih a režie záznamu jsou parádní, ale hodně zamrzí na dnešní dobu poměr obrazu 4:3 a žádný bonusový materiál, když si návrat původní sestavy po 15 letech o to vyloženě žádal. 3* ()

liquido26

Tenhle koncert zbožňuju, Halford to sice nedává už tolik jako zamlada, hrajou se dokola ty samý písničky, ale pořád to má ty správný koule. ()

• Záznam vytvořen střihem dvou vyprodaných koncertů v Japonské Budokan areně. (messiah)
  • V Japonsku se i na koncertech heavymetalových kapel na "ploše" sedí. Místa k stání Japonci nemají, přesto se při koncertě nechají strhnout, stoupnou si mezi židlema a nenechají se omezit v bouřlivých ovacích, potlesku a dalších pohybových projevech nadšení. (messiah)
  • Místo a datum natáčení bylo plánováno dlouho dopředu, coby odkaz na slavný první "živák" skupiny Unleashed In The East. Bohužel právě díky tomuto plánování se stalo, že je kapela zastižena ve zřejmě nejhorší formě z celého turné. Nejvíce patrné je to na zpěvu Roba Halforda, který své náročnější skladby nevyzpívá tak jako to hravě zvládá na některých neoficiálních videozáznamech. (messiah)