Ako ďalej v Afrike

(festivalový názov)
  • Veľká Británia How to Get Ahead in Africa
všetky plagáty
Veľká Británia, 2006, 48 min

O tom, aký veľký problém predstavuje v dnešnej Afrike korupcia, nás presvedčí reportáž Soriousa Samury natočená v Keni a na Pobreží slonoviny. Vydávajúc sa za jedného z miestnych obyvateľov, reportér približuje pomocou skrytej kamery prostredie mestských slumov a každodenný súboj obyčajných Afričanov s úplatkami, bez ktorých sa nedá v spoločnosti prežiť: podpláca sa na úradoch, u doktora, v škole... Samura musí podplatiť miestneho dozorcu i nadriadeného, aby dostal novú prácu. A čo je ešte horšie – zdá sa, že je veľmi jednoduché založiť si fiktívnu humanitárnu organizáciu a s pomocou úplatkov čerpať tisíce libier z medzinárodnej pomoci. Rodák zo Sierry Leone ponúka na európske pomery nevídane autentický pohľad na spoločnosť, v ktorej je človek človeku vlkom. Pred našimi očami sa odhaľuje rozvetvený systém dennodennej korupcie, ktorý ožobračuje nižšie vrstvy africkej spoločnosti a komplikuje akýkoľvek rozvoj čierneho kontinentu. Sorious Samura dostal za film presížnu cenu BAFTA. (oficiálny text distribútora)