Toaru madžucu no Index

• Japonsko とある魔術の禁書目録[インデックス] (viac)
Japonsko, (2008–2019), 30 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Kazuma Kamachi (kniha)

Kamera:

Šingo Fukujo

Hudba:

Maiko Iuči

Juka Iguči, Acuši Abe, Akeno Watanabe, Mamiko Noto, Nobuhiko Okamoto, Nozomi Sasaki, Ajako Kawasumi, Tošihiko Seki, Tomokazu Sugita, Rina Sató (viac)

Zvláštními schopnostmi obdařený chlapec Touma se spojí s řádovou sestrou Index proti silám zla a společně pátrají po magických textech uložených v paměti Index. (Netflix)

Five By Five

To decko so záľubou hryzenia do hlavy mal Touma zhodiť z balkóna už na začiatku a bol by pokoj - lenže to by nebol on, čo musí každého a vždy zachraňovať - a neskutočne nudne to stále strašne nudne obkecávať... Áno, grafika je veľmi pekná, hudba slušná, postavy - niektoré si obľúbite, ale dej - nula bodov... Misia epizódy žiadna a o misii celej sérii sa tiež dá pochybovať, pletú tam kúzliacich kresťanov, väčšinu času zaberú nudné boje a už spomenuté, moralizujúce obkecávanie (naozaj, vydržal ste to niekto zakaždým celé dopučúvať / dočítať?)... Svetlú výnimku tvorí pár samostatných častí... Tento seriál má však o niečo lepšie pokračovanie a hlavne skvelý spin-off - pozeral som to teda hlavne preto, aby som sa dozvedel viac o svojich obľúbencoch... ()

Palisander

Zaujímavý námet, zaujímavé postavy, ale príliš rozdrobený príbeh. Asi to bude tým, že tých postáv je až príliš veľa a dostávajú testuhodne málo priestoru. Dokonca sú časti, kde sa Index ani Touma vôbec neobjavia. Aisa by sa tiež nemusela ukrývať nevedno kde. Mikoto si veľkú časť priestoru kradne pre seba (v čom jej výdatne pomáhajú jej melancholické sestričky) ale to je skôr plus ako mínus. Väčším problémom je, že hlavná téma sa stráca a záver vyšumí úplne o stratena. Ale ako úvod k premyslenejšiemu Toaru kagaku no Railgun poslúži viac než dobre. ()

ricmont

První dvě série Indexu jsem si vlastně i užil. Sice se tam našli i epizody které podle mě byly zbytečné. Ale vlastně se jednalo o fajn anime. Zlom přišel se třetí sérii. Začátek byl vynikající a třetí série Indexu mě z počátku bavila víc než dost. Ovšem pak přišla druhá polovina a seriál jako by nevěděl co dřív a snažil se zvládat několik dějových linek na jednou. Důkazem je to že ani jedna příběhová linka není uzavřená a konec přijde naprosto nečekaně. Po finální epizodě jsem měl pocit že tvůrci zapomněli třetí sérii ukončit. ()

Scalpelexis

[1. série] Nepotěší, neurazí. Hledat zde moudrost světa je naivní, což si Majutsu no Index uvědomuje a jede spokojeně dle klasických not dějově a scénáristicky jednodušších středoškolských šónenů, přičemž s naprostou jistotou nevynechává žádný ze zaběhlých klišé těchto žánrů. Jelikož opakování je matka moudrosti, tak si musíme několikrát nechat do našich hlav vtlouct vznešené citáty o tom, jak přátelství i raketoplán postaví, každý by měl pomalu ochraňovat i zahozené párátko nebo díru v silnici, jak naděje nikdy neumře i když zrovna zvoní umíráček vám a to nejpodstatnější, opravdu nejdůležitější, je mít svůj řádný, 10 minutový, kafíčkový proslov soupeři uprostřed souboje (ideálně vyslepičit, jak hodláte oponenta oddělat anebo zmínit výše uvedené šlechetnosti). Problematické jsou i postavy, protože celý seriál je rozdělený na několik arců a spousta z nich se v jednom objeví, aby nás svou přítomností do konce sotva poctily. Většina z těch vedlejších není ani bohužel zapamatováníhodná, protože se na jevišti zjeví kvůli dosti trapným osobním komplexům. Hlavní hrdina, pravačkou ženy uzemňující Touma je v mimosoubojovém módu přijatelný, hysterická lolinka Index spíše naopak a tak jediná solidní vystupující je elektrikářka Mikasa, která ale toho času uprostřed reflektorů dostává žalostně a trestuhodně málo. Seriálu se v rozumné míře daří věci nehrotit, moc nepřehánět, emoce rozpohybovat tak akorát, proplout tím nedokonale vybudovaným světem a nehrát si na něco, co není, což je v konečném zúčtování sympatické. Co vyzdvihnu, v rámci mého neobjektivního pohledu a jakožto fanouška svižnější elektroniky, je až "rejvová" hudba, zvlášť při soubojích. Toaru majustu no Index je všemi couly perfektní definicí průměrné zábavy a v tomhle ohledu toto anime rozhodně nezklamalo. 3* Just my luck! ()

Subjektiv

Touma to nemá lehké. Žije ve městě, kde každý vládne nějakou paranormální schopností, nejméně lidé označení Level 1, nejvíce lidé označení Level 5. Nu, a Touma, jak už to tak v anime bývá, tvoří skupinu Level 0. Snad jen jeho smůla je paranormální. Ačkoliv... tak marné to s ním zase není. Sám o sobě sice nezvládne nic, jeho pravačka však má moc rušit schopnosti ostatních. Aby Toumův již tak dost komplikovaný život nabral nechtěný spád, přihraje mu osud do cesty dívku. Index, tak se jmenuje, je uprchlou knihovnou se 103 000 magických grimoárů a takové vědění se hodí mít zpátky. Toumu čeká boj s mágy, ve kterém mu jen jeho pravice dává jakous takous naději na vítězství... To aru majutsu no index patří k tomu druhu oddechových anime, ve kterém si lze užít trochu magie, trochu paranormálna, pár útoků na city, zažít několik dobrodružství a trochu se i zasmát a za pár dní na vše zapomenout, tak málo seriál vyčnívá (dolů i nahoru). Určitou naději by snad bylo možno vkládat do soubojů paranormálně a magicky obdařených lidí, žel marné. Oni takový Naruto, který by uměl jenom Rasengan, Ichigo, který by stále metal pouze Getsuga Tenshou, by též záhy omrzeli. Přesto jsou chvíle, kdy atmosféra právě soubojů, má v sobě jisté napětí. Silné **. ()

Galéria (1 319)

• První epizoda se odehrává ve stejný den jako osmnáctá epizoda první série. (HxxThSwggr)