Na cestě - Série 23 (2021) (séria)

Na cestě po Centrální Anatolii (S23E06)

(epizóda)
Česko, 2021, 26 min

Miroslav Donutil (rozprávač), Jiří Bartoška (rozprávač)

S Jiřím BartoškouMiroslavem Donutilem na cestě do samotného srdce Turecka, po stopách Hedvábné stezky v nekonečných pustých stepích, do starodávného podzemního města, za bizarními skalními útvary i na turecký čaj a tanec dervišů... Jako Anatolie se označuje celá Malá Asie. Její centrální část je z velké části pokryta stepí, polopouštěmi, slanými jezery, sopkami a horami. Právě tudy vedla Hedvábná stezka, která v raném středověku spojovala všechny velké civilizace euroasijského kontinentu. Při našem putování navštívíme jeden z karavanserájů, předchůdců dnešních pensionů, které poskytovaly karavanám bezpečné útočiště. Vypravíme se také do Konyi, jednoho z nejstarších městských center na světě, abychom nasáli jeho jedinečnou atmosféru. Město je spojováno s muslimským světcem Mevlanou, vířícími derviši a tancem, při kterém se dervišové, oblečení v obrovských sukních a s roztaženýma rukama nad hlavou, točí dokola. K centrální Anatolii neodmyslitelně patří také region Kapadokie posetý bizarními skalními útvary a starodávnými obydlími vytesanými ve skalách. Prozkoumáme také mnohoposchoďové podzemní město Özkonak, které využívali první křesťanské komunity jako útočiště před římskou perzekucí. Společnou prací přírody a lidí tak vznikla pohádková krajina, která nemá ve světě obdoby. (Česká televize)